Románia;koronavírus;

Rendőr autóst ellenőriz az erdélyi Csíkszeredában

- Ismét megduplázódott az újonnan igazolt fertőzések száma Romániában

Csütörtök óta hét újabb esetet jelentettek. A munkaügyi miniszter közölte: egyszerűsítették a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak segélyezését.

Romániában ismét megduplázódott, 260 fölé emelkedett pénteken a 24 óra alatt igazolt új koronavírus-fertőzések száma, és az elhalálozások ritmusa is gyorsult: csütörtök óta hét újabb esetet jelentettek.

A pénteken kora délután közzétett összegzés szerint az előző napi 123-hoz képest most már 263-mal összesen 1292-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma. Közülük 32-t intenzív osztályon ápolnak, 115-öt gyógyultnak nyilvánítottak, 24-en pedig meghaltak. Külföldön péntekig 11, Covid-19-ben szenvedő román állampolgár vesztette életét.

A karanténrendelkezések megsértéséért vasárnap óta 645 otthoni elkülönítésben lévő embert helyeztek hatósági karanténba, 21 karanténban lévő embert pedig újabb 14 napos vesztegzár alá vontak. A rendőrök eddig 199 ügyben indítottak bűnvádi eljárást, és csaknem 2900 esetben bírságoltak a járvány megfékezésére irányuló erőfeszítések meghiúsításáért.

A kijárási korlátozás megsértése miatt 13 600 embert bírságoltak meg átlagosan 1270 lejjel (92 ezer forint).

Romániában jelenleg 7200 embert tartanak hatósági karanténban, 124 ezret otthoni elkülönítésben.

Legalább 300 ezer vállalkozást érint a válság

Violeta Alexandru munkaügyi miniszter bejelentette: a román kormány egyszerűsítette a járvány miatt bajba jutott cégek kényszerszabadságra küldött alkalmazottainak segélyezését.

Az előző napi kormányülésen elfogadott pontosítás szerint az állam a rendkívüli állapot idejére átvállalja a munkáltatóktól a munkaszerződés felbontása nélkül ideiglenesen kényszerszabadságra küldött alkalmazottaknak járó, bruttó bérük 75 százalékával egyenértékű juttatás folyósítását, amelynek összege azonban nem haladhatja meg az országos átlagbér 75 százalékát.

Az egy héttel korábban kiadott sürgősségi kormányrendelet előírásaitól eltérően ehhez már nem szükséges a munkáltatónak igazolnia, hogy a rendkívüli állapotról szóló rendelettel korlátozták, vagy felfüggesztették tevékenységét, és azt sem, hogy a koronavírus-járvány miatt márciusi üzleti forgalma több mint 25 százalékkal esett vissza az előző két hónap átlagához képest.

A cégeknek nem kell már igazolást kérniük a gazdasági minisztériumtól, elég a megyei munkaügyi hivatalba küldött emailben saját felelősségre nyilatkozniuk, hogy a koronavírus-járvány bevételkiesést okozott számukra és megküldeniük azoknak a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak a listáját, akiknek a segélyezéséhez állami támogatást kérnek. A munkaügyi hivatalok legkésőbb 15 nap múlva fizetnek – ígérte a miniszter.

Violeta Alexandru szerint az egyéni vállalkozók is hasonló feltételek mellett jogosultak az állami segélyre a rendkívüli állapot idején.

A Profit.ro gazdasági portál szerint legalább 300 ezer romániai vállalkozást érint a koronavírus-válság. Többségük inkább felmond alkalmazottainak, hogy „ne bonyolítsa életét”. A lap által idézett szakértők szerint március és április folyamán több mint egymillió alkalmazott maradhat munka nélkül. A segélyezés átvállalásával az állam arra próbálja ösztönözni a cégeket, hogy ne bontsák fel a munkaszerződéseket. 

Iránban pénteken átadták az egészségügyi hatóságoknak a hadsereg által kialakított tábori kórházakat az új típusú koronavírusban megbetegedett emberek kezelésére; Izraelben, Afganisztánban és Törökországban is nőtt a regisztrált fertőzöttek száma, a polgárháború sújtotta Jemen kormánya az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) együttműködve készül fel a járványra.