A vírusválság új szemléletet követel meg az üzleti partnerek elemzésében is - közli Szigeti Krisztina kockázatkezelési szakértő. Most a múltbeli teljesítménynél sokkal inkább a rövid távú készpénztermelő képesség számít. Fontos, hogy az adott ágazatot mennyire érinti a járvány: érkezett-érkezhet-e állami segítség, szerepel-e a cég vagy beszállítója a létfontosságú, akár honvédségi irányítás alá vont cégkörben, van-e stratégiai megállapodásuk a kabinettel.
Kérdés, zajlik-e a cégnél nagyberuházás, ennek befejeztére elegendő-e a fedezet, illetve a leállítás mekkora veszteséget okozna? Mekkora a társaság készpénzállománya, illetve gyorsan pénzzé tehető eszközei? Fontos a vevők összetétele is: milyen régi a viszony, mennyire válthatók ki másokkal, alkalmazható-e rövidebb fizetési futamidő, mi alapján minősítik ügyfeleiket, van-e hitelbiztosítás, változott-e a biztosító fedezetvállalása, miként kezelik a lejárt követeléseket?
Bár a kormány az év végéig felfüggesztette az eddigi hitelek tőke- és kamatfizetését, vizsgálandó a kötelezettség-szerkezet, a partnerbankok stabilitása és a fedezet értéke. A nagy eladósodottság kiemelt kockázat. Kérdés az alapanyagellátás is: a nagyobb raktárkészlet most előny. Fontos, mit és miként oldanak meg házon belül vagy külső partnerrel. Úgyszintén fontos a tulajdonosok száma, kora, megoldott-e a vezetők helyettesítése, van-e a cégnek válságkezelési terve és ennek felelősei, illetve milyen rugalmasan alkalmazkodnak a veszélyhelyzethez - összegez Szigeti Krisztina.