Parlament;veszélyhelyzet;koronavírus;

- A kétharmadot is befolyásolhatja a koronavírus

Nem biztos, hogy a Fidesznek a jövő kedden meglesz a kétharmados többsége, ezért számít az ellenzékre a veszélyhelyzetről szóló törvény szavazásánál – mondta Kocsis Máté frakcióvezető.

Mivel a parlamenti ellenzék nem járult hozzá, hogy Házszabálytól való eltéréssel fogadják el a veszélyhelyzetről és a Büntető törvénykönyv módosításáról szóló törvényeket, a március 11.-én kihirdetett veszélyhelyzetben meghozott több kormányrendelet hatálya lejár, mielőtt jövő kedden ismét szavazhat a jogszabályokról az Országgyűlés, ezt a helyzetet a kormánynak kezelnie kell – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter sajtótájékoztatóján.

Gulyás Gergely ezek között említette a külföldi állampolgárok beutazásának tiltását, korlátozását, a külföldről érkezők karanténjának elrendelését, az egészségügyi dolgozók külföldre utazásának engedélyhez kötését, az egyetemek bezárását, a bírósági ítélkezési szünetet, a bölcsődék-, óvodák önkormányzatok általi bezárását. Gulyás szerint a kormány szerdai ülésén próbálnak megoldást találni a helyzetre, hogy az egyetemeket ne kelljen például kinyitni vagy a határzárat fent lehessen tartani.

A miniszter a Btk tervezett módosításával kapcsolatban a Népszava kérdésére azt mondta, az az ellenzéki követelés, hogy a rémhírterjesztéssel kapcsolatos tényállás leírásába kerüljön bele, hogy annak „bizonyíthatóan” kell megzavarnia a járvány elleni védekezést, nonszensz, hiszen az egész büntetőjog a bizonyíthatóság követelményén alapul. Ugyanakkor továbbra is várják a tényállás módosítására vonatkozó ellenzéki javaslatokat, mert ebben lehet értelmes kompromisszumra jutni. Másik kérdésünkre, miszerint az ellenzéki képviselők közül többen azt állították, hogy éppen az Országgyűlés hivatala épített ki olyan informatikai rendszert minden képviselőnél, ami alkalmassá tenné a parlamentet online működésre és szavazásra, Gulyás Gergely azt mondta, az Alaptörvény kimondja, hogy a képviselők jelenlétét, ehhez alkotmánymódosítás kellene, amire nincs idő, az otthoni szavazáshoz sem infrastruktúra, sem bizalom nincs.

Kocsis Máté frakcióvezető azt mondta, az ellenzék kezdetben konstruktív volt, de egy idő után „saját véleményformálóik, Magyar György és a civil szervezetek” belehajszolták őket abba, hogy végül ne támogassák a házszabálytól való eltérést. Mint mondta, a járvány terjedése miatt nem lehet kizárni, hogy jövő héten már nem lesz kétharmados kormánypárti többség, ezért számítanak az ellenzék támogatására is, emiatt nyitottak a további egyeztetésekre.

Még mindig nem tiszta, hogy a város vezetése ezt milyen felhatalmazás alapján rendeli el.