A Downing Street 10. eddigi viszonylag engedékeny politikájának az elmúlt hétvége eseményei vetettek véget. A kormány tagjai, élükön Boris Johnsonnal egyre növekvő kétségbeeséssel figyelték, amint az emberek az előírásokra fittyet hányva élvezték a parkokban a tavasz első leheletét, sportoltak és piknikeltek, majd a figyelmeztetések ellenére hétfő reggel zsúfolásig megtöltötték a csökkentett kapacitással működő tömegközlekedési eszközöket.
Johnson drámai hangon jelentette be a háborús időket is beleértve minden precedenst nélkülöző rendkívüli intézkedéseket. A rá jellemző hebegés-habogás helyett határozott szavakkal "nagyon egyszerű instrukciókat adott az embereknek: otthon kell maradniuk". A döntés indoka, hogy " eljön a pillanat, amikor a világ egyetlen egészségügyi szolgáltatója sem birkózna meg a vírussal, nem maradna elég lélegeztetőkészülék, az intenzív osztályok kifogynának az ágyakból, orvos- és nővérhiány lépne fel". Ahhoz, hogy az Egyesült Királyság büszkesége, az NHS ellátás ne omoljon össze, statisztikai adatok szerint a lakosság 75 százalékának kellett volna betartania a korábbi karantén-ajánlásokat, ám az arány lényegesen alacsonyabb volt.
A drákói lépések értelmében az élelmiszerboltokon és gyógyszertárakon kívül minden üzlet bezár. A kormányfő kérte az embereket, legfeljebb naponta egyszer menjenek el bevásárolni. Levegőzniük ugyancsak egyszer szabad, akkor is csak a közös háztartásban lakó családtagjaikkal. Ezeken és az esetleges munkába menetelen kívül csak egészségügyi okokból vagy rászorulók megsegítése céljából szabad az utcára kilépni. A kétméteres távolságot mindenütt be kell tartani. Ennek eredményeként már kedd reggelre kígyózó sorok alakultak a szupermarketek előtt. A kormány világhálós bevásárlásra buzdítja a közvéleményt, annak ellenére, hogy e sorok írásakor a legnépszerűbb lánc, a Tesco oldalára belépni sem lehetett, a kizárólag online működő piacvezető Ocado várólistáján pedig a 25 324. helyet foglaltam volna el.
A temetéseken kívül minden szociális összejövetelt töröltek. A készpénzforgalom elkerülése érdekében felemelik az érintésmentes kártyák használatának felső határát.
A rendőrségnek joga lesz a három főnél nagyobb csoportok szétoszlatására és pénzbüntetések kiosztására. Johnson megígérte, három hét múlva felülvizsgálja a döntést.
Mindeközben a parlament alsóháza összpárti megegyezéssel fogadta el a kormánynak a koronavírus kezelése kapcsán előterjesztett sürgősségi törvényjavaslatát, mely a hét végére várhatóan a felsőházi akadályt is veszi. A kormány eredetileg két évig akarta érvényben hagyni a minisztereknek, önkormányzatoknak, a rendőrségnek és az egészségügyi hatóságoknak biztosított rendkívüli ellenőrzési jogokat, ám konzervatív és ellenzéki képviselők nyomására késznek mutatkozott a hat hónap utáni revízióra. A rendőrök karanténba kényszeríthetik a koronavírussal megfertőzötteket.