Észak-Korea;koronavírus;

- Az észak-koreai vezetés hitelét aláásná, ha kiderülne, mégiscsak van koronavírusos az országban

Phenjan még mindig tagadja, hogy van fertőzött a kommunista államban.

Az észak-koreai vezetés hitelét, szavahihetőségét ásná alá, ha utólag kiderülne, hogy komolyabb járványgóc van jelen az országban - mondta Bartók András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanársegédje az M1 aktuális csatornán vasárnap, arra reagálva, hogy észak-koreai hivatalos jelentések szerint nem találtak koronavírussal fertőzött beteget.

A szakértő hangsúlyozta, nem hivatalos források Észak-Korea Kínával határos régióiról számolnak be, itt valószínűleg megjelent a koronavírus. Ezekben a régiókban karanténszerű intézkedéseket rendeltek el, a gyanús eseteket hosszú ideig, akár négy-öt hétig házi karanténban figyelik meg.

Az észak-koreai vezetés ugyanakkor azt állítja, hogy nem volt pozitív teszt az országban. 

- Kevesebb segítségre számíthat a nemzetközi közösségtől az ország, ha a vezetés eltitkolja a vírus jelenlétét, bár a szankciók miatt így is nagyon nehéz Észak-Koreának nemzetközi segítséghez jutni - mutatott rá. 

- Az észak-koreai egészségügyi rendszer régóta súlyos gondokkal küzd, a nem hivatalos beszámolók szerint alapvető eszközök, felszerelések hiányoznak, ennek alapján feltételezhető, hogy az egészségügyi infrastruktúra nem készült fel egy nagy országos járvány kezelésére- jelezte a szakértő.

A világjárvány közepette viszont a kommunista állam nem állt le fegyvereinek tesztelésével, és a dél-koreai hadsereg vezérkara tájékoztatása szerint két kis hatótávolságú rakétát lőtt ki ismét a Japán-tenger irányába.

A Yonhap dél-koreai hírügynökség által idézett közlemény szerint a rakétákat a fővárostól, Phenjantól északra fekvő tartományból lőtték ki. A japán parti őrség tudomása szerint a rakéták Japán kizárólagos gazdasági övezetén kívül csapódtak a tengerbe, a Koreai-félszigettől keletre.

Ez már a harmadik észak-koreai rakétakísérlet három hét leforgása alatt, a világtól elszigetelődött kommunista ország március 2-án és 9-én is tesztelt rakétákat. 

Az amerikai alkotmányjogász szerint a kormányfő most mindent megkap, amiről eddig csak álmodott, de ő is tudja, hogy az ország nincs felkészülve arra, ami következik.