A Párbeszéd 18 pontos társadalomvédelmi akciótervet nyújtott be az Országgyűléshez. Ebben a koronavírus-járvány megelőzése, következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében javasolnak intézkedéseket.
Az ellenzéki frakció az alábbi lépéseket kéri a kormánytól:
Tegye lehetővé az egészségügyi alapellátásban és szakellátásban dolgozók rendszeres koronavírus-szűrését.
Biztosítsa az egészségügyi alapellátásban és szakellátásban dolgozók megfelelő védőeszközzel történő ellátását, és az ellátásról folyamatosan tájékoztassa az érintetteket, valamint a közvéleményt.
Biztosítson minden egészségügyi dolgozó számára rendkívüli bérpótlékot a veszélyhelyzet idejére.
Haladéktalanul rendezze a kórházak adósságát, a járvány után pedig szabályozza újra a kórházfinanszírozást.
Folytassa a kórházak kapacitásának növelését sátrakkal, konténerekkel; az állami kórházak járványcélú kapacitásainak biztosítása, szükség esetén növelése érdekében az arányosság és szükségesség mértékéig korlátozza a magán-egészségügyi szolgáltatások körét, hogy kapacitásaik felhasználhatóak legyenek a járvány kezelése, megelőzése céljából.
Tegyen meg mindent a küszöbön álló gazdasági válság társadalmi hatásainak csökkentéséért, különösképp a munkanélkülivé válók támogatásáért: emelje vissza az álláskeresési járadék maximális folyósítási idejét háromról kilenc hónapra.
Emelje meg (a német modell szerint) a táppénzt a munkabér szintjére legalább az első 6 hétben, ehhez a vállalatok állami támogatás kapjanak.
Változtassa meg a munka törvénykönyvét annak érdekében, hogy járjon fizetés a különös méltánylást érdemlő személyi, családi vagy elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét idejére.
Törölje el a társadalombiztosítás-alapú ellátást szigorító intézkedéseket, biztosítotti viszonytól függetlenül teljes körű hozzáférést biztosítson az állami egészségügyi szolgáltatásokhoz.
Biztosítson munkahelymegtartó támogatásokat a mikro-, kis- és középvállalkozások számára.
Vezesse be a válság okozta jövedelemkiesést ellensúlyozó alapjövedelmet, amely minden állampolgárnak legalább havi 100 ezer forint jövedelmet garantál; a közmunkabért emelje fel a minimálbér szintjére.
A munkanélküliség várható növekedése miatt el kell, hogy válassza a gyerekek utáni támogatásokat a személyi jövedelemadótól: a gyerekek utáni adókedvezmény minden gyerek után járjon – ha nincs adóköteles jövedelem, akkor negatív adó, vagyis támogatás formájában.
Emelje célzottan a családi pótlékot a gyereküket egyedül nevelő szülők és a nagycsaládosok esetében, hiszen a szegénységi kockázat az egyszülős, illetve a három és több gyerekes családokban kiemelkedő.
Vezessen be hiteltörlesztési moratóriumot legalább az év végéig a fizetési nehézséggel küszködő magánszemélyeknél; függessze fel a végrehajtásokat; rendeljen el kilakoltatási moratóriumot az év végéig; a fertőzéssel, illetve a gazdasági válság negatív következményeivel szembesülő településeken, társadalmi csoportoknál a lakhatással összefüggő költségek fizetését függessze fel.
Emelje fel az öregségi nyugdíjminimum összegét legalább 60 ezer forintra.
Az egészségügyi és szociális intézkedésekhez szükséges források biztosítása érdekében minden nem egészségügyet érintő állami beruházást halasszon el, különös tekintettel a látványsport-beruházásokra.
A társasági adó sportcélokra átirányítását függessze fel, és ezeket az összegeket egészségügyi ellátást javító intézkedésekre fordítsa.
Vessen ki szolidaritási járványadót az ötszázmillió forint feletti vagyonnal rendelkező állampolgárokra annak érdekében, hogy vagyonukkal arányosan vegyék ki a részüket a társadalmi felelősségvállalásból.
A Párbeszéd azzal indokolta a javaslatot, hogy a koronavírus-járvány okozta válság arra kényszerít, hogy az alapoktól újragondoljuk a társadalmi és gazdasági élet működését. Ezért a társadalomvédelmi akcióterv kidolgozását és megvalósítását, a 2020-as költségvetés módosítását és a 2021-es költségvetési tervezet teljes újragondolását követelik kormánytól.