munkanélküliség;koronavírus;Zsiday Viktor;

- Itt a figyelmeztetés – több százezer ember veszítheti el az állását

A magyar vállalkozások a következő hetekben várhatóan akár több százezer alkalmazottat küldenek el, ha napokon belül nem lép a magyar kormányzat – írja Szabó László, a Hold Alapkezelő elnöke és Zsiday Viktor, a Citadella Alap alapkezelője a Portfolio.hu-nak küldött írásában.

A gazdaságban uralkodó folyamatok miatt bármely ágazat bajba kerülhet, így az eddig bejelentett intézkedések mennyiségileg közel sem elégségesek, és területüket illetően túl szűkek – írta a két befektetési guru. A magyar vállalkozások közül számos cég jelentős részben vagy teljesen elveszíti árbevételét, miközben kell fizetnie jellemzően munkabért, szállítókat, bérleti díjat, hiteltartozást. Ahhoz, hogy a cégek ne menjenek tönkre, feltétlenül fontos, hogy ezen fő kiadási elemek legalább egy része alól mentesítve legyenek a vállalkozások. A hitelezési moratórium helyes lépés, ezzel a hiteltartozások kérdése megoldódik, a többi azonban még nem.

A munkavállalók tömeges elbocsátásának megakadályozása talán a legfontosabb a vállalatokat olyan helyzetbe kell hozni, hogyha takaréklángon is, de dolgozóik nagy részével tovább üzemelhessenek – írják. A cégek jelentős részének ugyanis hónapokig nem hogy járulékokra nem lesz pénze, de a bérekre sem, így egy bizonyos mértékű munkajövedelmet a kormányzatnak biztosítania kell. Számos nemzetközi példát látunk erre a napokban, sok jó megoldási módszer létezik. Létfontosságú a munkaerő megtartása, de ennek költségét csak a kormányzat tudja állni. Ha ezt nem teszi meg, akkor jóvátehetetlen károk keletkeznek a gazdaságban.

Lényegesnek tartjuk, hogy az intézkedések minél kevésbé specifikusak, és minél egyszerűbbek legyenek, és kezeljék a fenti nagy problémaköröket, hasonlóan a nagyon általános és széles hitelezési moratóriumhoz, amely mintául szolgálhat; továbbá napokon belül meg kell, hogy szülessenek, ugyanis ennek híján elképesztő csőd és munkanélküliségi hullám lesz hazánkban.

Az intézkedések több ezer milliárd forintba fognak kerülni az országnak. Ám 2008 óta megváltozott a világ, a saját devizában eladósodott országok számára gyakorlatilag korlátlan lehetőség van a költekezésre. Átléptük a Rubicont, és a jegybankok a kormányzati költekezést kreatív módokon támogathatják. Nincs akadálya annak, hogy a kormányzat a hatalmas összeomlást hatalmas (bár ideiglenes) költekezéssel ellensúlyozza, amennyiben gyorsan lép, és szorosan együttműködik a jegybankkal. 

Nincs megállás, a forint és minden tovább gyengül, a befektetők a dollárba menekülnek. A forint gyengülését csak kamatemeléssel lehetne megállítani – vélik az elemzők.