„Példátlan fenyegetést jelent a koronavírus. Mindez ugyanakkor példátlan lehetőség, hogy összefogjunk egy közös ellenséggel, az emberiség ellenségével szemben” – hangoztatta Tedrosz genfi sajtótájékoztatóján, amelyet videokonferencia formájában tartott.
Mint mondta, az országoknak átfogó intézkedéseket kell foganatosítaniuk a Covid-19 fertőzés terjedésének meggátolására elkülönítve, tesztelve a lehető legtöbb esetet, lenyomozva a fertőzés útját. „Ha nem teszik ezt, a fertőzési láncolatok alacsonyabb szinten tovább folytatódnak , és egyszerre csak ismét felbukkannak, amint a társadalmi távolságtartásra vonatkozó intézkedéseket feloldják” – hangsúlyozta. A tesztelési és nyomkövetési stratégiának kell elsőbbséget élveznie minden országban – tette hozzá.
Nem csak az idősekre jelent komoly veszélytNemcsak az időseknél, hanem a gyerekeknél is komoly tünetei lehetnek a koronavírusnak. Egy új tanulmány szerint a vírus receptorai más konfigurációban működhetnek felnőtteknél és gyerekeknél. Fel kell készíteni a gyerekeket a COVID-19 elleni védekezésre, mert a babáknál és a kisgyerekeknél is kialakulhatnak nagyon komoly tünetek – írta a WHO figyelmeztetése alapján a
Pénzcentrum. Az egészségügyi világszervezet újfajta fertőzésekkel foglalkozó osztályának vezetője, Maria van Kerkhove tájékoztatása szerint Kínában több gyerek is súlyos beteg lett a koronavírus miatt, egy gyerek pedig meg is halt.
A kínai járványügyi hivatal adatait elemezve a Pediatrics arra a következtetésre jutott, hogy a gyerekek 90 százalékban tünetmentesek, viszont 6 százalékban komoly tüneteket mutatnak, míg felnőtteknél az utóbbi arányszám 18,5 százalék. Egyelőre az eltérés okát még nem tudják egyértelműen megmondani, de a Stanford virológusa, Bonnie Maldonado szerint elképzelhető hogy a vírus receptorai más konfigurációban működnek felnőtteknél és gyerekeknél. Általában igaz, hogy a koronavírus a páciens korával egyenesen arányos komolyságú tüneteket mutat – idézi a portál a CNBC-nek nyilatkozó szakértőket.
Tedrosz szerint az esetleges gyógymódok és oltóanyagok kidolgozásának felgyorsítására a WHO és partnerszervezetei egy több országot átfogó tanulmányon dolgoznak az eddig még nem kipróbált kezelések elemzése és összehasonlítása érdekében.
Mike Ryan, a WHO vészhelyzeti programjának ügyvezető igazgatója szerint Olaszországban részben azért lehet megdöbbentően magas a halálozások szintje, mert a lakosságon belül magas az idősek aránya.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) szerint a pandémia világszerte 24,7 millió munkahely megszűnéséhez vezethet, ha a kormányok nem lépnek fel összehangoltan a járvány gazdasági kihatásaival szemben. Az ILO közölte, amennyiben sikerül nagyszabású munkahelyvédelmi, gazdaságélénkítő és munkahelyteremtő intézkedéseket végrehajtani, úgy a munkanélküliek száma „mindössze” 5,3 millióval gyarapíthatja a globálisan tavaly nyilvántartott 188 millió munkanélküli számát. A szervezet mindemellett megjegyezte, hogy a 2008-as gazdasági világválság nyomán 22 millióval emelkedett a munkanélküliek száma.
Svájc szerdától korlátozza bizonyos gyógyszereknél, hogy fejenként mennyit lehet belőlük vásárolni, miután az emberek megrohanták a gyógyszertárakat. A kormányzat utasítása szerint mától csak egy dobozt lehet vásárolni fejenként a vényköteles gyógyszerekből, illetve aszpirinből, paracetamolból, köhögéscsillapítókból, ibuprofenből és diclofenacból is. Különleges szabályozás vonatkozik a krónikus betegségekben szenvedőkre, ők kivételt képeznek, és orvosi vényre két hónapra elegendő gyógyszert szerezhetnek be. Svájc hétfőn rendelt el szükségállapotot, a szabályozás hat hónapra szól.
Javaslat: ibuprofén helyett paracetamolNem javasolja az ibuprofént tartalmazó gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedését a koronavírusos tünetekre Christian Lindmeier, az Egészségügyi Világszervezet szóvivője, miközben hangsúlyozta, még ki kell vizsgálni, hogy van-e kapcsolat a gyógyszer és a betegek állapotának súlyosbodása közt. Ezt arra a The Lancet című, orvostudományi folyóiratban megjelent tanulmányra utaló kérdésre válaszolta a szóvivő, ami arra a feltételezésre jutott, hogy a magas vérnyomásban és cukorbetegségben szenvedők esetében a gyulladáscsökkentő gyógyszerek fokozzák bizonyos enzimek termelését és ez elősegítheti és súlyosbíthatja a COVID-19 fertőzéseket.
Olivier Véran francia egészségügyi miniszter múlt szombaton a
Twitteren közzétett egy figyelmeztetést, hogy aki koronavírusos tüneteket észlel magán, ne ibuprofén tartalmú láz- és fájdalomcsillapítóval kezelje magát, mert súlyosbíthatja a betegség lefolyását. Ezt azzal indokolta, hogy több francia orvos is jelezte, hogy a Covid-19-fertőzésben szenvedő, azelőtt jó egészségügyi állapotú, fiatalabb betegek azután kerültek súlyos állapotba, hogy ibuprofén tartalmú lázcsillapítót vettek be.
Arra, hogy kapcsolat van a betegek állapotának súlyosbodása és a gyógyszer használata között, nincs semmilyen bizonyíték és azt sem lehet tudni, hogy kisebb mennyiségre is igaz-e az állítás, vagy csak ha túl sokat szed be valaki. Azonban több szakember is megosztotta az elméletét arról, hogy mi állhat egy ilyen összefüggés mögött, ha tényleg van. Például az immunrendszer fertőzésre adott válaszát gyengítheti, és ezzel kevésbé hatékony az emberi szervezet védekezése a betegség ellen.
A szóvivő a genfi sajtótájékoztatón hozzátette, amíg a kutatóik tanulmányozzák a gyógyszer és a betegség súlyosbodása közötti kapcsolatot, azok, akik a koronavírus tüneteit észlelik magukon, ne próbálkozzanak az öngyógyítással, inkább vegyenek be paracetamolt a lázra és fájdalomra, hacsak az orvosuk mást nem tanácsol – írta az AFP francia hírügynökség alapján az
Euronews.
Az
Index szerint azonban az WHO a
Twitteren azt közölte, a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján nem igazolt a negatív hatás, ezért nem tett javaslatot a gyulladáscsökkentők alkalmazása ellen. Az ismert mellékhatásokon túl nem tapasztaltak olyan eseteket, amelyek miatt korlátozni kellene a javasolt terápia részeként a gyógyszer szedését. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) közleménye is azt tartalmazza, hogy jelenleg nincs tudományos bizonyíték arra, hogy összefüggés állna fent az ibuprofen és a COVID-19 súlyosbodása között.
A svájci kormány lemondta az alpesi ország és az EU viszonyáról szóló, május 17-re kitűzött népszavazást és felfüggesztette az egyéb referendumok kampányát is. Csaknem 70 éve nem volt példa arra, hogy referendumot lemondtak volna. 1951-ben a száj- és körömfájás betegség terjedése miatt mondtak le népszavazást.
Görögország szerdán megtiltotta március 19-től a tízfősnél nagyobb gyülekezéseket. Az illetékes hatóságok szerint a lakáson kívüli mozgásokat minimálisra kell csökkenteni, az embereknek csak a szükségletek fedezése érdekében kelljen elhagyniuk otthonukat.
Marcelo Rebelo de Sousa portugál elnök szerdán felkérte a parlamentet, hogy engedélyezze a szükségállapot elrendelését. António Costa miniszterelnök szerint egyetértés volt az államfővel abban, hogy drasztikus megoldásokra van szükség az életek megmentése és a ellátóláncok fenntartása érdekében. A törvényhozás várhatóan gyorsan eleget fog tenni a felkérésnek.