koronavírus;

- Koronavírus idején még veszélyesebbek az álhírek

A most zajló világjárvány idején még inkább fontos, hogy tudatosan osszuk meg a híreket, és ne segítsük az álhírek terjedését - erre hívja fel a figyelmet a Hiteles Egészség-Kommunikációért Egyesület, mely abban is segít, hogy tudjuk eldönteni, milyen a hiteles forrás.

A járványt övező bizonytalanság, tapasztalatlanság kapcsán nagyon sok félinformáció, szakmailag nem ellenőrzött, sokszor téves tájékoztató anyag kering az interneten, és kerül ellenőrzés nélkül megosztásra a közösségi médiában. A jó szándék ellenére a nem megfelelő információ megosztása többet árthat, mint amit használ – erre hívta fel a figyelmet a lapunkhoz eljuttatott közleményében a Hiteles Egészség-Kommunikációért Egyesület és az általa üzemeltetett EgészségKommandó.

Mint írják, mielőtt valaki megnyomja a megosztás gombot Facebookon egy koronavírus hírnél, a következő kérdéseket fontos tisztázni:

  • Tudjuk, hogy ki írta a szöveget, ki vállalja a felelősséget a leírtakért?

  • Tudjuk, hogy ért-e a témához, van-e egészségügyi végzettsége, orvos?

  • Tudjuk, hogy miért írta? Érdek nélkül felvilágosít, vagy el akar adni valamit az oldal?

  • Tudjuk, hogy mikor írták a szöveget? Friss, aktuális a szöveg vagy elavult?

  • Tudjuk-e, hogy honnan származik eredetileg a hír, hivatkoznak-e valódi szakmai forrásokra?

Ezeket a kérdéseket érdemes átgondolni, mielőtt bárki megosztana egy, a vírussal kapcsolatos anyagot. „Az álhírek általában szembemennek a mainstream médiában fellelhető hírekkel, információkkal, és sokszor csábítóan egyszerű megoldást kínálnak az egészségügyi kérdésekre. Gyakran hangoztatják a gyógyszeripar vagy az egészségügyben dolgozók maffia-szerű működését és eltitkolt információkról beszélnek” – írják. Végül arra is felhívják a figyelmet, hogy az olvasók mindig hiteles forrásokból tájékozódjanak, és csak a hivatalos híreket osszák meg.

Csütörtöktől szünidei menetrend szerint közlekedik a BKV.