A Thália Színház művészeti vezetője, Schell Judit és igazgatója, Kálomista Gábor Színházi Szolidaritási Alapot hozott létre színészek, táncosok, zenészek megsegítésére. „Az alap célja, hogy azoknak a művészeknek, akiknek nincs állandó szerződésük kőszínházi vagy egyéb intézménnyel, az elkövetkezendő nehéz időszakra az alap a lehetőségeihez képest támogatást nyújtson. A Thália vezetősége ezt az alapot 15 millió forinttal támogatja” – áll a közleményükben. A teátrum intézmények, magánszemélyek csatlakozását kéri. Schell Judit az Origónak elmondta: egy művészeti főtitkárokból álló kuratórium fog dönteni a támogatások elosztásáról. Korábban Bor Zoltán szinkronszínész ajánlott fel 3 millió forint segítséget bajba jutott kollégáinak a közösségi oldalán.
Nemcsak sok a magyar színész, művész szabadúszó, és dolgozik egyéni vállalkozóként, Ausztriában is hasonló a helyzet. Érdekükben az osztrák írószövetségek ernyőszervezete, az IG Autorinnen Autoren fordult nyílt levélben a szövetségi kormányhoz, az államfőhöz és a parlamenti pártok szóvivőihez – számolt be az ORF. Azt javasolták: a kulturális kormányzat hozzon létre egy válságkezelő alapot a kisebb művészeti, kulturális, és médiavállalkozások megsegítésére. „Szükség van az egyéni vállalkozókra vonatkozó szabályozás és a társadalombiztosítási törvény reformjára, a művészek adókedvezményének kiterjesztésére, az Európai Unió szerzői jogi rendelkezéseinek a végrehajtására” – áll a levélben.
A járvány sújtotta országok kormányzataihoz hasonló kéréssel fordult a FIM (Zenészek Nemzetközi Szervezete), a FIA (Színészek Nemzetközi Szervezete), az UNI-MEI (Média-munkások, Film-munkások, Alkotóművészek és Sportolók Szervezete) és a Pearle (Európai Előadóművészeti Munkaadók Szövetsége) – derült ki a Fidelio beszámolójából. „A világ egyre több országát sújtó járványra reagálva számos kormány bejelentette, hogy a COVID-19 vírus terjedésének megakadályozása céljából – egyéb vészhelyzeti intézkedések mellett – megtiltja jelentős számú ember összejövetelét. E döntések, miután rendezvények és turnék sokaságának váratlan megszűnését eredményezik, megfelelő támogatási intézkedések nélkül katasztrofális gazdasági és társadalmi következményekkel járnak. Az ágazatban foglalkoztatottak gyors és drámai mértékű jövedelemkiesést fognak elszenvedni. Számos előadó-művészeti szervezetet súlyosan meggyengíthet vagy létében veszélyeztethet az előadások, turnék és rendezvények számának csökkenése.” A nemzetközi művészeti szervezetek szerint a lehető leghamarabb rendkívüli intézkedésekre van szükség. „Az EU-ban március 10-én hirdették meg a Koronavírus Elleni Válaszlépések Kezdeményezést, amely 25 milliárd eurós állami beruházást mozgósít »az egészségügyi rendszerek, a kkv-k, a munkaerőpiacok és gazdaságunk más veszélyeztetett területei« javára. Ebből a kezdeményezésből arányosan részesüljön az előadó-művészeti ágazat és – szerződési státusától függetlenül – minden olyan foglalkoztatott, akinek ezek a műsorok és rendezvények jelentik a megélhetését” – írták.
A járványhelyzet miatt február 23-án bezárt a milánói Scala is, amely heti egymillió eurós veszteséget könyvel el a kényszerszünet miatt – számolt be az MTI. „Minden előadásunkat lemondani kényszerültünk és szükségünk van állami támogatásra” – nyilatkozta Dominique Meyer főigazgató, aki szerint A Scala a legoptimistább tervek szerint április 3-án nyithat ki, de lehet, hogy még májusban sem lesz előadás.