Megjelent a kormány kornavírus-járvány miatt hozott rendkívüli intézkedéseit és korlátozásait felsoroló közlönyszám: a kiadott rendeletek tartalmát szinte teljes mértékben ismertette délutáni ülésén az operatív törzs – egy, különösen érdekes részlet azonban újdonságnak számít.
„Az innovációért és technológiáért felelős miniszter – mint a Kormány tudománypolitikáért és informatikáért felelős tagja – az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány megelőzése, illetve következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében,
(2) Az innovációért és technológiáért felelős minisztert a feladata ellátása érdekében az állami és önkormányzati szervek, gazdálkodó szervezetek, magánszemélyek támogatni, a kért adatszolgáltatást teljesíteni kötelesek” – áll az Orbán Viktor által saját kezűleg jóváhagyott rendeletben.
A kormány válsághelyzetben persze sok egyéb mellett adatvédelmi szabályokat is felülírhat, de így is felmerül a kérdés:
Az sem tisztázott, milyen céllal kérhet be például adatot magánszemélyektől a miniszter -vagy hogy egy önkormányzat vagy egy cég mit tud elmondani rólunk, ami segíthet modellezni a járvány terjedését, és így megfékezni azt.
A korlátlan felhatalmazás különösen furcsa akkor, amikor Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs ülésén maga jelenti be: a csoportos megbetegedések időszakába értünk, és már most nem igazán tudják megmondani, hogy egy adott közösségben ki fertőzött meg kit.
Müller a személyes adatok védelmére hivatkozva egyébként nem adott választ arra a nagyon egyszerű – és érzékeny adatokat egyáltalán nem érintő – újságírói kérdésre, hogy mely területen, milyen nemű és életkorú fertőzötteket tartanak nyilván.
Ehhez képest Palkovics most a jelek szerint egy magánbeszélgetés információit is lekérheti, ha éppen arra kíváncsi - miközben a rendelet egy sort sem tartalmaz arról, hogy az kinyert adatokat meddig tárolhatják, és a járványmegelőzésen kívül milyen más célokra használhatják fel.