A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hiteltörlesztési moratóriumot bevezetést javasolja kereskedelmi bankoknak a vállalati ügyfelek esetében – jelent meg hétfőn némileg váratlanul a jegybank honlapján az erről szóló közlemény. Az MNB az év végéig fel is függesztette az általa finanszírozott Növekedési Hitelprogram törlesztését, vagyis ezt nem kell az év végéig fizetniük a cégeknek. A kereskedelmi banki hitelek esetében ezt egyelőre csak javasolja az MNB, igaz hozzátették, hogy ha ez nem történik meg, akkor a kormánytól kérik a vállalati hitelek esetében a törlesztési moratórium bevezetését, és akkor már kötelező jelleggel. Ez a bejelentés is közrejátszhatott, hogy hétfő délután nagyot zuhant a forint árfolyama, egészen 347,3 forintig emelkedett az euró árfolyama, ami abszolút történelmi csúcs, avagy mélypont a forint oldaláról nézve.
Az MNB úgy véli, az elővigyázatossági törlesztési moratórium segíthet átvészelni a vállaltoknak az átmeneti fizetési nehézségeket, és támogatja a gyorsabb helyreállást. Az MNB emellett több intézkedéssel bővíti a bankok hitelezési képességét és összességében az eddigieknél több pénzt önt a gazdaságba.
Az MNB hétfői kommunikációjában szó nem volt arról, hogy egy hasonló moratóriumot esetleg a lakosság esetében is bevezetnének, de ami késik, nem múlik – így reagáltak az MNB bejelentés után banki elemzők. A lakossági hitelek esetében is szükség lesz hasonló intézkedésekre, ugyanis olyan mértékű elbocsátási hullám jöhet, amely szükségessé teheti ezt a lépést – nyilatkozta szűkszavúan lapunknak Török Zoltán, a Raiffesien Bank elemzője.
Egy másik neves bank név nélkül nyilatkozó elemzője úgy vélekedett, hogy elkerülhetetlen volt a az MNB bejelentése. Zéró bevétel mellett nem lehet elvárni, hogy a cégek a semmiből fizessék tartozásaikat. A válság sújtotta cégek – akár adófizetői forintokból – lélegeztető gépen kell tartani, hogy 3-6 hónap múlva még létezzenek, és így gyorsabb lesz a gazdasági fellendülés, mintha ezen cégek időközben csődbe mentek volna - tette hozzá. A lakossági hitelek törlesztésének felfüggesztésével kapcsolatban az elemző még ennél is tovább ment: szerinte német mintára meg kellene előzni az elbocsátást, akár úgy is, hogy az állam átvállalja ezen munkaválók és a kényszerkaraténba küldött dolgozók fizetését vagy legalább annak egy részének finanszírozását. A lakossági hitelezést tekintve most sokkal jobb helyzetben vannak a bankok, mint 2008-ban voltak: a háztartások eladósodottsága kisebb, nincsenek devizahitelek, magasabbak a megtakarítások, még ha nem is mindenkinek - tette hozzá a szakértő.