járvány;fertőzések;koronavírus;

Képünk illusztráció

- Már 25 koronavírusos fertőzött van itthon a hivatalos adatok szerint

Újabb hat magyar kapta el a kórt, a járványügyi hatóságok a rendőrséggel együtt keresik lehetséges kapcsolataikat.

Magyarországon újabb 6 magyar állampolgárnál mutattak ki új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 25-re nőtt a hazánkban diagnosztizált fertőzöttek száma – jelentették be a kormány járványügyi oldalán. A betegek között 9 iráni, 1 brit, és 15 magyar állampolgár van.

Az országos tisztifőorvos által kiadott eljárásrendnek megfelelően az ő esetükben is haladéktalanul megkezdődik a vizsgálat és kontaktkutatás, amelyet a járványügyi hatóság a rendőrséggel együttműködve végez. 

Ki a kontaktszemély, és hogy találják meg?A Nemzeti Népegészségügyi Központ összefoglalója szerint kontakt minden olyan személy, aki kapcsolatban volt vagy kapcsolatban lehetett a fertőzöttel. A fertőződési kockázat nagymértékben függ attól, hogy a kontaktszemély mikor, menyi időn át és hogyan érintkezett a fertőzöttel, ezen információk alapján megkülönböztetnek alacsony és magas kockázatú fertőzésveszélyt, ennek azért van jelentősége, mert a további intézkedéseket a kockázati besorolás határozza meg.  A járványügyi vizsgálat első lépése, hogy a területileg illetékes kormányhivatal járványügyi szakembere részletesen kikérdezi a beteget, hogy az az elmúlt napokban merre járt, kikkel érintkezett szorosan, majd a járványügyi hatóság emberei megkezdik ezen személyek felkutatását. Ezt nevezik kontaktkutatásnak. A vizsgálat során meg kell találni mindenkit, aki a valószínűsítetten vagy igazoltan kapcsolatba került a koronavírussal fertőzött személlyel a tünetek fennállása idején és -  a maximális elővigyázatosság érdekében -  a tünetek kialakulása előtti két napban. Amennyiben a kontaktok felkutatásához külföldi társhatóság közreműködésére van szükség, akkor a kivizsgálást végző hatóság felveszi kapcsolatot a külföldi kollégákkal A járványügyi hatóság alacsony kockázatnak tekinti, ha valaki akkor volt a fertőzött közelében, amikor az még tünetmentes volt, ha valaki 15 percnél rövidebb ideig, vagy kétméteres távolságon kívül, de zárt légtérben volt a fertőzött közelében. Ezekben az esetekben rendkívül alacsony a fertőzés veszélye. Ha valaki mellett csak elment az utcán a fertőzött, az nem jelent közvetlen fertőzésveszélyt. Magas kockázatú az a kontaktszemély, aki szoros kapcsolatban volt a fertőzöttel: egy háztartásban él vele, közvetlen fizikai kapcsolatba került vele, érintkezett a fertőzött váladékával - például, mert az ráköhögött -, illetve, aki a fertőzöttel két méteren belüli távolságban és 15 percnél hosszabb időt töltött együtt. Magas kockázatú az az egészségügyi dolgozó is, aki védőeszköz alkalmazása nélkül részt vett a fertőzött közvetlen ellátásában, illetve gondozásában. Így váltak - akaratukon kívül - magas kockázatúvá a Szent János kórház kardiológiai osztályán dolgozó ápolók és orvosok is, akik két napig védőfelszerelés nélkül ápoltak egy koronavírusos beteget, mivel nem kaptak  megfelelő maszkokat, védőruhákat,

A legfrissebb adatok szerint világszerte több mint 145 ezer fertőzöttet, több mint 5400 halálos kimenetelű esetet és 71 ezer feletti gyógyult esetet tartanak számon - utóbbiak többsége azonban kínai állampolgár, hiszen Kínában a hivatalos adatok szerint már megfékezték a járvány terjedését.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a pandémia új központja így Európa lett:  a betegség miatti halálozások száma kontinensünkön  túlszárnyalta a globálisan – Kínán kívül – elhunytakét. A WHO főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz ezt tragikus mérföldkőnek nevezte, egyúttal elszólította a nemzetközi közösséget, hogy az országok szigorú intézkedésekkel lépjenek fel a fertőzés terjedésének megakadályozása, a betegek felkutatása és elkülönítése érdekében.

 

Beutazási tilalom, határellenőrzés, elhalasztott rendezvények

A magyar kormány hatósági karantén elrendelésével, a határellenőrzés visszaállításával, egyes országokra vonatkozó beutazási tilalommal próbálja megfékezni a járvány terjedését. Bezártak az egyetemek, a múzeumok, könyvtárak is, és el kellett halasztani a 100 fősnél nagyobb zárt terű, és az 500 főnél többet mozgató szabadtéri rendezvényeket is.

Véleménykaranténba került Orbán

Célszerűnek tűnt az általános és középiskolák bezárása is, de az Orbán-kabinet az utolsó pillanatig ragaszkodott az iskolai tanítási napok megtartásához, Orbán Viktor még péntek reggeli rádióinterjújában is az iskolák nyitva tartása mellett érvelt.

Péntek este aztán maga jelentette be, hogy az oktatási intézmények hétfőtől határozatlan ideig átállnak a digitális tanrendre, magyarán nem kell bejárni az órákra.

Orbán visszakozása mögött nem csak hirtelen felismerés, vagy a korábbi álláspontját szintén csak péntek délután revideáló operatív törzs kérése állhatott: a Fidesz az ellenzéki parlamenti frakciókkal együtt kérte a kormányt tanítási napok ideiglenes felfüggesztésére, vagyis a miniszterelnököt saját pártja is nyomás alá helyezte.

Borzasztóan rossz jogszabály a katasztrófavédelemről szóló törvény a komlói jegyző szerint. A jogász állásfoglalást kért a törvény értelmezéséről a Belügyminisztériumtól és a kormányhivataltól, ám a kérdezettek hallgatnak.