Az ókori mitológia egyik legtöbbet emlegetett istene Pán. Nemcsak az emberiség mintegy negyedének (a depressziósokat is beleértve) életét megkeserítő pánikbetegség okán, hanem azért is, mert nem mondható igazinak az a gazdasági krízis, amelyet ne kísérne egy kisebb-nagyobb pánik a tőzsdéken, pénzpiacokon.
S mint a feledhetetlen költőtől, Juhász Ferenctől tudjuk: "A babonák napja csütörtök, amikor a legnehezebb." Valóban, a mögöttünk lévő hét negyedik napján zuhant akkorát az OTP-részvények árfolyama, mint legutóbb 22 esztendeje, az orosz válság kellős közepén. (A többi hazai részvény hasonlóképpen részese volt ennek a látványos zuhanásnak.) Magyarok százezrei érezhették úgy, hogy becsapták őket, hiszen a nyugdíj célú megtakarításaik hozama röpke néhány nap alatt elillant, és a korrekció, a visszaépülés ki tudja, mikor, tán csak az ijesztő hírű járvány elmúltával veheti újólag kezdetét.
Van okuk a szomorúságra az időskorúaknak is, hiszen bármiképpen írja is át a gazdasági növekedés forgatókönyvét a koronavírus, az idei nyugdíjprémiumnak jó eséllyel búcsút inthetnek, mivel a feltételéül előírt 3,5 százalékos GDP-bővülés kilátásai nem túl biztatóak.
A járvány gazdasági hatásait még nem ismerjük, de a kormányok aligha dőlnek be az OECD vagy az IMF 0,1-0,2 százalékos visszaesést jósoló prognózisának. Viszont érdemes visszatekinteniük azokra a változásokra, amelyek a legutóbbi világjárványokat követték. Emlékezetes, hogy a SARS lezajlása óta élik reneszánszukat az online kereskedőházak. Az ÁSZ ébersége ugyanakkor nem ismer határokat: a kiteljesedőben lévő járvány időszakában jelentette meg "Méltánytalan, hogy alig adózik a digitális gazdaság" című elemzését. A lehető legjobb pillanatot találták meg arra, hogy ujjukat óvón felemelve kételyt keltsenek: "a jelenlegi adózási szabályok lehetőséget adnak a digitális szolgáltatást nyújtó multinacionális cégeknek arra, hogy a legkedvezőbb adózási feltételeket kínáló országban adózzanak." Ezek a multik már csak ilyenek...