iskolaigazgató;koronavírus;

- Az iskolaigazgatókat senki nem tájékoztatta, mit tegyenek, ha az iskolában felmerül a koronavírus gyanúja

Jobban figyeljenek oda a fertőtlenítésre - ez volt a leghatékonyabb tanács.

 Semmilyen központi utasítás vagy protokoll nem érkezett még az intézményvezetőkhöz azzal kapcsolatban, mi a teendő, ha kiderül, hogy az egyik diák, tanár, illetve bármely más iskolai dolgozó vagy annak családtagja koronavírus-fertőzött lehet – erről Ács Katalin, az iskolaigazgatókat tömörítő Oktatási Vezetők Szakszervezetének elnöke beszélt a Népszavának. Mint mondta, a tankerülettől eddig csak arról kaptak tájékoztatást, hogy jobban figyeljenek oda a megfelelő fertőtlenítésre, illetve ha valakiről tudják, hogy külföldről, s különösképp ha köztudottan fertőzött területről érkezett, arra kérjék, hogy két hétig maradjon otthon.

Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke, a győri Révai Miklós Gimnázium igazgatója is hasonlókról számolt be lapunknak. Hozzátette: abban bízik, hogy minden intézményvezető a józan ítélőképessége alapján el tudja dönteni, mi a helyes eljárás. Ő maga például mindenképp értesítené a területileg illetékes tisztiorvosi szolgálatot. Turcsik Viktor, a budaörsi Herman Ottó Általános igazgatója is megerősítette, nincs külön protokoll arra az esetre, ha az iskolában valakiről kiderül, hogy fertőzött lehet.

– Ha egy ilyen eset kiderülne, mindenképp felvenném a kapcsolatot az érintett családdal, utána tájékoztatnám az iskolai közösséget – mondta. Hangsúlyozta, az igazgatónak arra nincs lehetősége, hogy mindenkit hazaküldjön, a munkavégzést „az utolsó pillanatig folytatni kell”. Hozzátette: nem tehetnek mást, mint hogy abban bízzanak, hogy a kormányzat, illetve az operatív törzs az iskolák esetében is a legkörültekintőbben jár el.

Turcsik Viktor azt is elmondta, hozzá már legalább 40 darab „kikérő” érkezett szülőktől, akik egy időre – a megelőzés érdekében – távol tartanák gyermekeiket az iskolai közösségtől is. Erre az iskola belső szabályzata ad lehetőséget, a szülők legtöbbször például külföldi utazások esetében szoktak élni vele. Az igazgató közölte: eddig valamennyi kérelmet engedélyezett.

Pénteken a budapesti Toldy Ferenc Gimnázium egyik diákjáról derült ki, hogy édesanyja koronavírussal fertőzött, ezt már csütörtökön jelezték is az iskolaigazgató felé, ám a sajtóhírek szerint az ügyben senkinek nem állt módjában intézkedni. A Kormányzati Tájékoztatási Központ lapunk megkeresésére közölte: a diák 14 napos járványügyi megfigyelése megkezdődött a Dél-Pesti Centrumkórházban, a gimnázium „egyéb látogatói” (pl. diákok, tanárok) tekintetében azonban semmilyen járványügyi intézkedést nem tartanak szükségesnek.

Az Oktatási Vezetők Szakszervezetének elnöke ezt aggályosnak tartja. Ács Katalin szerint ha az ő intézményében történt volna hasonló, mindenképp az iskola legalább két hétre történő bezárását tartaná szükségesnek.

Kerestük az Emberi Erőforrások Minisztériumát is, tervezik-e az igazgatók felkészítését, megfelelő protokoll bevezetését, kérdéseinkre egyelőre nem kaptunk választ. 

A kormánynak minden lehetősége megvan arra, hogy ha a koronavírus terjedése miatt le kell rövidíteni a tanévet, azt akkor is érvényesnek ismerje el, valamint hogy fizetett szabadságra küldje iskolabezárások esetén a pedagógusokat - közölte az Országgyűlés oktatásért is felelős bizottságának szocialista alelnöke. Kunhalmi Ágnes szóvá tette, hogy az egyik koronavírusos nő családján és gyermeke iskolai osztályán nem végeztek tesztet. Az ellenzéki politikus Orbán Viktor reggeli, a Kossuth rádiónak adott interjújára reagálva visszautasította és felháborítónak minősítette, hogy a miniszterelnök azzal "fenyegette meg" a pedagógusokat: ha bezárják az iskolákat a koronavírus terjedése miatt, fizetés nélküli szabadságra kell menniük. Kunhalmi Ágnes ostoba érvnek tartja, hogy azért nem zárják be az iskolákat, mert a gyerekek nem érintettek, holott ők is megfertőződhetnek és tovább adhatják a vírust. Kockázatot jelent ma az iskolák nyitva tartása - hangoztatta. Azzal sem értett egyet, hogy iskolabezárás esetén évet kellene ismételni a diákoknak. Kunhalmi Ágnes felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon veszélyhelyzet van, azaz rendkívüli jogrend, amelynek révén el lehet térni a törvényi rendelkezésektől. Kifejtette: minden jogi lehetőség adott ahhoz, hogy olyan jogszabályt alkosson a kormány, amely elismeri a diákok lerövidített tanévének érvényességét.  Hozzátette: minden jogszabályi lehetőség megvan ahhoz is, hogy a pedagógusok fizetett szabadságra menjenek, hiszen a költségvetésben biztosított a bérek fedezete. Kunhalmi Ágnes szólt arról is, hogy a kormány nem spórolhat a koronavírus-teszteken. Azt kérdezte, miért nem végezték el a tesztet azon a fővárosi gyermeken, akiről kiderült, édesanyja megfertőződött. Miért nem különítették el a gyermeket, illetve az osztályát? - firtatta.

Egyre másra zárulnak a szomszédos országokkal közös határátkelőhelyek. Ez talán javítja a biztonságot, ugyanis úgy tűnik: néhány "belépési pontnál" a szigorú egészségügyi ellenőrzés egy vicc.