Orbán Viktor;koronavírus;

Orbán egy 2016-os Kossuth Rádiós interjú közben

- Orbán csak a járvány felfutását fél évre saccolja, újratervezné a költségvetést, és fizetés nélküli szabadsággal fenyeget

Az egészségügyről szólva a lelkierő fontosságát hangsúlyozta és a gazdaság leállásáról is beszélt a kormányfő.

Nem szokták civilizált országok alkalmazni azt a rendkívüli jogrendet, amit Magyarországon Orbán Viktor javaslatára bevezetett a kormány - nyilatkozta péntek reggek a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Orbán hosszasan részletezte, hogy a koronavírus apropóján mi mindenre van most joga a kormánynak: mint mondta, akár termelőüzemeket is állami irányítás alá vonhatnak. Ez a jogrend sokáig fenntartható, a kérdés csak az, hogy meddig van rá szükség - tette hozzá. Kínában csak a járvány felfutási szakasza is 5-6 hónapig tartott, és onnan még a  leereszkedést is számolni kell - spekulált Orbán -, és Európában is sok hónapos

Az egészségügy felkészültségét firtató kérdésre a miniszterelnök azt mondta: a legfontosabb a lelkierő.

Ezen túl rendőri erő kell szerinte, a határok lezárására. A kormányfő szerint az eszközök tartalékolásában jól áll a kormány, és állította, pénzből is korlátlanul hajlandó költeni az emberéletek védelmére.

Amikor az egyetemek bezárásáról kérdezték, Orbán azt kezdte fejtegetni, hogy elsősorban "a külföldiek" felelősek azért, hogy a járvány megjelent Magyarországon, és az leginkább közöttük terjed. A közoktatásról szólva elismételte, hogy azok bezárása azért nem szükséges, mert a gyerekek nincsenek veszélyben. Nem firtatta, hogy a vírust tünetmentesen terjesztő gyerekek akaratlanul is életveszélybe sodorhatják szüleiket és nagyszüleiket. Orbán emellett elismételte azt a hamis információt is, mi szerint az oktatás felfüggesztése a tanév végét jelentené. Ezt már két pedagógus szakszervezet, a PSZ és a PDSZ is cáfolta.

Hogy mégis neki legyen igaza, a miniszterelnök azzal nyomatékosított, miszerint ha bezárnák az iskolákat, akkor a tanároknak fizetés nélküli szabadságra kellene menniük. 

Az idei és a már tervezés alatt álló 2021-es költségvetést is teljesen újra kell gondolni a koronavírus-járvány miatt - tért át a helyzet gazdasági vonatkozásaira a miniszterelnök. Elismételte, szerinte felmérhetetlenül súlyos gazdasági következményekkel kell szembenézni. A kormány kidolgoz olyan gazdaságvédelmi akcióterveket, amelyek egy-egy ágazatnak jelentenek majd segítséget, de még maradt tennivaló: a leállt gazdaság újraindítására kell szerinte akciótervet készíteni.

Több állami közszolgáltatónál a kormány ígérete ellenére még el sem kezdődött a bértárgyalás.