ellenzék;koronavírus;

- Koronavírus: mit tenne az ellenzék?

Meleg étel az otthon maradt gyerekeknek, bérkompenzáció karantén idejére, Kásler Miklós menesztése – bőben vannak javaslatai az ellenzéki pártoknak a járvánnyal kapcsolatban.

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője szerdára hétpárti konzultációt hívott össze a koronavírus miatt kialakult helyzet megtárgyalására, ez mostantól rendszeres lesz. A tárgyalásokról megoszlott az általunk megkérdezett ellenzéki politikusok véleménye, volt, aki azt mondta, meggyőzőnek tűnt a kormány részéről, hogy ebben a helyzetben valóban nyitott minden javaslatra, észrevételre, más viszont azt mondta, az volt az érzése, valójában pántlikának használták őket egy PR-akcióhoz – ettől függetlenül azért részt vesznek a további tárgyalásokon is.

A megbeszélésekről annyit lehetett utólag megtudni, hogy Gulyás Gergely részletes tájékoztatást és indoklást adott a veszélyhelyzet bevezetésének okairól és a szükséges intézkedésekről, ezekkel az ellenzék képviselői nagyrészt egyetértettek. Gulyás Gergely arról is érdeklődött, az ellenzéki frakciók támogatnák-e tizenöt nap múlva a veszélyhelyzet meghosszabbítását harminc vagy hatvan napra. Ebben egyelőre nem egységesek az érintettek, az LMP és a Jobbik várhatóan támogatni fogja az indítványt, amennyiben egészségügyi szempontból indokolt, a Párbeszédnél azt válaszolták megkeresésünkre, hogy mivel naponta változik a helyzet, egyelőre nem foglaltak állást az ügyben.

A hétpárti egyeztetésen ugyanakkor a kritikákkal sem fukarkodott az ellenzék, többen mondták, hogy egy eleve lepusztult egészségügyi rendszernek kell a járvánnyal szembenéznie, elégtelenek az eszközbeszerzések, különös tekintettel a védőfelszerelésekre és a lélegeztető gépekre, botrányosan rossz a tájékoztatás színvonala. 

A pártok saját indítványaikat is megfogalmazták.

A Párbeszéd javaslatai között szerepel 

  • szigorú határőrizet visszaállítása a repülőtereken;

  • azon oktatási intézmények bezárása, melyek nem tudnak megfelelő fertőtlenítőt biztosítani;

  • a „hazánkon keresztülhaladó kelet-európai vendégmunkások ellenőrzése;

  • átlátható eljárás kidolgozása az osztrák és szlovén határellenőrzéssel kapcsolatban”;

  • állami segítség a KKV-szektor veszteségeinek kompenzálására;

  • az iskolák bezárása esetén az otthonmaradó szülő számára teljes bér-, a gyerekek számára meleg étel biztosítása;

  • a háziorvosok és asszisztenseik számára védőruha biztosítása.

Az MSZP csütörtökön 26 javaslatot fogalmazott meg. Többek között arról, hogy 

  • a multikat kötelezzék arra, hogy ne hajtsanak végre létszámleépítéseket a koronavírus okozta gazdasági káraik miatt, az elbocsájtottaknak indítsanak átképzéseket, a munkanélküli ellátás időtartamát növeljék 3-ról 9 hónapra;

  • alkossanak részletes munkaügyi szabályokat a karantén esetére;

  • bocsássanak plusz forrásokat az önkormányzatok rendelkezésére;

  • emeljék a nyugdíjakat 6,5 százalékkal;

  • a gáz árát 32 százalékkal, a villamos energia és a távhő árát pedig 10-10 százalékkal csökkentsék (ezt a világpiaci árak mozgása is indokolná);

  • függesszék fel a kilakoltatásokat;

  • az egyedülálló szülők gyermekei számára a bezárt intézményekben bizonyos feltételek mellett felügyeletet kell biztosítani, amennyiben pedig a szülő otthon maradna, ne érje őt kár.

A DK eddig összesen 32 javaslatot fogalmazott meg a koronavírus elleni hatékonyabb védekezésért, ezek a párt honlapján olvashatók. Tegnap három új indítványt tettek az idősek védelmével kapcsolatban, mivel a koronavírus a 60 év felettiekre jelent a legnagyobb veszélyt: 

  • a kormány különítsen el forrásokat az önkormányzatok számára, hogy megszervezzék az időseknek történő bevásárlást, gyógyszerbeszerzést és ügyintézést, hogy a 60 év felettieknek a következő egy-másfél hónapban ne kelljen elhagynia a lakását;

  • a kormánynak köteleznie kellene a munkáltatókat a kisgyermekes szülők munkaidejének csökkentésére a járvány alatt. Akinek bölcsődés, óvodás, általános iskolás gyermeke van, mehessen be később dolgozni és jöhessen el előbb a munkából, hogy ő tudja hozni-vinni a gyereket a bölcsődébe, óvodába, iskolába, és ne a nagyszülőknek kelljen. Ha emiatt bármely kisgyermekes szülőnek a munkabére kiesne, azt a kormány pótolja a járvány idejére létesített állami alapból;

  • arra kérik a kormányt halassza el a sárgacsekkes közüzemi számlák befizetésének határidejét addig, amíg a veszélyhelyzet tart, hogy az időseknek ne kelljen sorban állnia a postán.

A Jobbik részéről azt írták megkeresésünkre, legfőbb követelésük, hogy „az Orbán-kormány kapcsoljon végre magasabb fokozatba”, mert az eddig bevezetett intézkedések még mindig nem elégségesek ahhoz, hogy megakadályozzák a koronavírus terjedését. Ezért már napok óta követelik az iskolák, óvodák és a bölcsődék bezárását, tavaszi szünet bevezetését. „Gulyás Gergely pedig ne riogassa azzal a magyar diákokat, illetve a szüleiket, hogy az iskolaszünet egyben évismétlést jelent, ez ugyanis teljesen szakmaiatlan kijelentés” - írták. Követelik, hogy azonnali hatállyal biztosítsák az egészségügyi szakdolgozóknak és az orvosoknak a megfelelő védőeszközöket. A párt szerint Kásler Miklósnak „az eddigi megszólalásai alapján már régen le kellett volna mondania, mert a kijelentései csak felháborodást, illetve pánikot okoznak a lakosság körében. Kásler Miklós már számtalanszor bizonyította alkalmatlanságát, ezért jó lenne, ha Orbán Viktor legalább a mostani veszélyhelyzetben belátná, hogy hasznavehetetlen minisztere éppen magyar emberek biztonságát teszi kockára”. A Jobbik a veszélyhelyzet meghosszabbítását abban az esetben tudja támogatni - akár 30 vagy 60 napos határozott időtartamra -, ha a kormány érvei népegészségügyi szempontból megalapozottak, illetve elég meggyőzőek, valamint a körülmények ezt a döntést indokolják.

„A jelenlegi helyzetben a legfontosabb a gyors és hatékony védekezés, ezért az LMP támogatni fogja a veszélyhelyzet meghosszabbítását az Országgyűlésben, ugyanakkor elvárjuk a kormánytól, hogy az ellenzéki frakciókat is rendszeresen tájékoztassák” – írta a zöld párt a Népszavának. Mivel „mára egyértelmű, hogy a koronavírus kapcsán nincs olyan, hogy túlzott óvatosság, ezért az LMP minden védekezésre vonatkozó lépést támogat”. Szükségesnek tartják az idei költségvetés teljes felülvizsgálatát és az egészségügyre fordítható összegek növelését. A legfontosabb feladat „most az emberek egészségének megőrzése, illetve annak garantálása, hogy az intézkedések következtében egy ember se kerüljön gazdaságilag lehetetlen helyzetbe. Foglalkoznunk kell a járvány közép- és hosszútávú hatásainak kezelésével: olyan intézkedéseket kell elfogadni, amik garantálják, hogy a lehető legkevesebb ember veszítse el az állását és a lehető legkevesebb cég menjen csődbe; erre vonatkozóan az LMP is javaslatokkal fog élni a következő napokban” - közölték.

Kemény idők kemény döntéseket kívánnak – gondolhatta Polics József, aki egyedül határozott a városi költségvetésről is.Kemény idők kemény döntéseket kívánnak – gondolhatta Polics József, aki egyedül határozott a városi büdzsé számairól is.