Sokakat érdeklő kérdést válaszolt meg egy Prezi-videóban Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa: elmagyarázta, mi történik azokkal a nyál- és vérmintákkal, amit az egészségügyi szakemberek vesznek a fertőzésgyanús személyektől.
Mint Kemenes elmondta, az ellenőrzés a WHO ajánlásai alapján történik, és legalább egy légúti mintavételnek történnie kell: ecsetelőpálcával vesznek kenetet az alsó vagy felső légutakból.
Ez a koronavírus kimutatásának leggyorsabb és egyszerűbb módja – a mintát aztán egy német kutatócsoport által kifejlesztett tesztel vizsgálják meg, amit világszinten használnak: a teszt három gént mutat ki a vírus genomjából, a hármas egyezés pedig már bizonyítja, hogy fertőzött-e valaki.
A gyanús esetektől vért is vesznek, mivel a vérben található antitestek rengeteg információt közölnek magáról a betegségről.
A vérminta tehát gyorsszűrésre nem alkalmas, de a betegség természetének vizsgálatára igen.
A fertőzött mintáknál genomszekvenálás is történik – mondta Kemenesi. A titokzatosan hangzó eljárás a vírus teljes családfáját feltárja, és pár órán belül azt is kideríti, hogy melyik kontinensről érkezett, hány betegen keresztül jutott el a vizsgált személyhez a kórokozó.
A mintaként vett vért később vírus izolálásához és tenyészéséhez is felhasználják, a költséges, hosszan tartó folyamat elengedhetetlen ahhoz, hogy idővel ellenszert fejlesszenek ki a Covid 19-el szemben.
Kemenesi Gábor szerint ugyanakkor egyelőre keveset tudunk a vírusról: az sem egyértelmű, hogy mikor lesz a járvány csúcspontja, vagy hogy a nyári felmelegedés tényleg megállítja-e terjedését, vagy hogy a tünetmentes hordozók terjesztik-e fertőzést.
A Népszavának nyilatkozva azt mondta, a hatóságok egyelőre futnak a koronavírus után, ami gyakorlatilag bárhol felbukkanhat, így hozzá kell szoknunk a váratlan karanténok és korlátozások gondolatához.