Tudomány;teknős;műanyagszemét;

- Vonzza a műanyagok szaga a teknősöket

Ugyanúgy reagáltak egy vizsgálatban a mikroorganizmusokat és más élőlényeket magukra gyűjtő szemetek szagára, mint a táplálék illatára, ez azonban gyakran veszélybe sorolja őket.

Joseph Pfaller, a Floridai Egyetem kutatója és munkatársai a Current Biology című szaklapban számoltak be eredményeikről, amelyek szerint a tengeri teknősök ugyanúgy reagálnak a mikroorganizmusokat és más élőlényeket magukra gyűjtő műanyag szagára, mint a táplálék illatanyagaira. "Ez arra utal, hogy a teknősöket nemcsak a műanyag szemét kinézete, hanem a szaga is vonzza" - mondta Pfarrer.

Egyre több teknős pusztul el azért, mert megeszi a tengerekben felhalmozódó műanyag szemetet vagy beleakad. Eddig a kutatók abból indultak ki, hogy az állatok kinézet alapján keverik össze a szemetet a prédájukkal, például a műanyag zacskóról azt hiszik, medúza. 

A tudósok 15 fiatal, fogságban nevelt álcserepesteknőst (Caretta caretta) tettek ki különböző szaganyagok hatásának és megfigyelték viselkedésüket. A szagokat egy kis csövön vezették egy kis medence fölé. Az illatanyagok között volt hal és garnéla szaga, és olyan műanyag szaga is, amelyen mikrobák, algák, növények és kisállatok telepedtek meg. A kontrollillatok között deionizált víz és tiszta műanyag is szerepelt. A teknősök a kontrollszagokhoz képest háromszor hosszabb ideig tartották kint orrukat a vízből, amikor a tudósok a táplálék vagy az élőlényekkel lakott műanyag szagát vezették a medence fölé.

"Meglepődtünk, hogy a teknősök ugyanolyan intenzitással reagáltak a mikrobák, algák, növények és kisállatok által lakott műanyagok szagára, mint a táplálékéra"– mondta Pfaller.

A következőkben a kutatásoknak azt kell felfedniük, a műanyagokon milyen vegyületek vezetik félre a teknősöket.

Melegedés, szél, frontok – bár tavaszias az időjárás jellege, a változatosság megterheli a szervezetet.