Februárban a fogyasztói árak átlagosan 4,4 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, januárhoz viszonyítva átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Januárban 4,7 százalék volt a pénzromlás éves üteme.
Az éves maginfláció 4,1 százalékra, 2012 vége óta nem látott magasságba emelkedett, miután szeptember óta 3,9-4,0 százalék között váltakozott.
Az elmúlt egy évben a járműüzemanyagok, a szeszes italok, dohányáruk és az élelmiszerek ára emelkedett jelentős mértékben.
Az üzemanyagok 7,7 százalékkal drágultak egy év alatt, leginkább a januári emelkedés húzta fel az árakat, de ez nem köthető egyértelműen a forint gyengüléséhez, az olajár emelkedése is szerepet játszott benne.
Az élelmiszereknél a 7 százalékos éves emelkedésben a sertéshús, illetve a feldolgozott termékek drágulása játszott leginkább szerepet. A sertéshús 27,3, a párizsi, kolbász 21,5, a szalámi, szárazkolbász és sonka 11 százalékkal drágult. Bőven az átlagos infláció felett, 10,3 százalékkal nőtt az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) ára, a tej 9,4, a kenyér 7,6, a házon kívüli étkezés 7,2 százalékkal lett drágább.
A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 7,3 százalékkal nőtt 12 hónap alatt, amit a dohánytermékek jövedékiadó-emelkedése okozott.