Világgazdaság;koronavírus;

- Gazdasági járványtan

Folyik a találgatás, milyen hatással jár, hogy a világ számos pontján és most már Magyarországon is felütötte a fejét a koronavírus-fertőzés. Az egészségügyi hatások a járvány által érintett területeken meglehetősen félelmetesek, jórészt kiszámíthatatlanok. És aligha járunk messze az igazságtól, amikor feltételezzük, hogy  a kór terjedésével egy gazdasági világjárvány is elkerülhetetlennek látszik. Ennek súlyossága éppoly bizonytalan mértékű, mint az egészségügyi kockázatoké.  Az azonban egyre világosabban körvonalazódik, hogy mely területeken számíthatunk nehézségekre.

A 2008-2009-es gazdasági világválság után a mérvadó közgazdászok csaknem mindegyike  kijelentette, hogy nem számított a krízisre, mert az akkori hitelezési kockázatok súlyosságát nem mérte - talán nem is mérhette - fel kellő gondossággal. Most merőben más a helyzet. A tíz esztendeje lezajlott világválság nyomán új jelenséget tapasztalhattunk: kibővült az állam "őrtálló", "házmesteri" szerepe, amelynek spiritus rectora Donald Trump amerikai elnök. Ő a sokk-kapitalizmust alkalmazza mind hazájában, mind más államokkal szemben. 

Naomi Klein kanadai író, társadalmi aktivista Magyarországon is megjelent könyvéből tudjuk, hogy Trump - egyes nagyvállalatokkal karöltve - visszaél a társadalmat ért kellemetlen hatásokkal. Kihasználja a lakosságban amúgy is meglévő megosztottságot, és különösen elnöki periódusának első éveiben, sajátos és nehezen követhető twitter-üzeneteiben folyamatosan fölemlegette a vélt kínai gazdasági fölény, a terrorizmus és a bevándorlás veszélyeit. Ezeknek a sokk-kapitalista fenyegetéseknek a hatása szinte mindenütt beleivódott az emberek gondolkodásába, most pedig kapóra jött a koronavírus. Ismét lehet a gazdasági válsággal riogatni. 

Az nem kétséges, hogy a világjárvány eltorzítja a "békeidőben" tapasztalható kereslet-kínálati törvényeket. Az ellátási láncban - objektív okokból - világméretű rések keletkeznek. Egyszerre jelenhet meg áruhiány és - a szállítási korlátozások miatt a kibocsátási helyeken felhalmozódó készletek révén - átmeneti árubőség.  A kőolaj világpiaci ára is jól érzékelhetően csökkenhet. Az infláció korábban prognosztizált mértéke könnyedén feje tetejére állhat.  Elérkezett annak a  multinacionalista cégeknél alkalmazott, úgynevezett just in time módszernek a próbája, amely azon alapszik, hogy az alkatrészek éppen csak beépítésük pillanatában érkezzenek meg az összeszerelő robotokhoz. Viszont a világ legjelentősebb részegység-gyártó országában, Kínában jó esetben akadozik, de többnyire leállt a termelés, amelynek ismételt felfuttatása akár hónapokig is eltarthat majd. S akkor még  a várható nyersanyaghiányról nem is beszéltünk. Az államok feladata eközben közvetett adópolitikai eszközökkel is segíteni a nagy veszteséget elszenvedőket, a családokat és a versenyszféra szereplőit egyaránt. 

Mondhatni, felettébb időszerű Arany János névnapi jókívánsága: "Ne bántson a métely, sem másféle járvány, Hanem oly erős légy, valamint a márvány."