Brazília csütörtökön visszahívta diplomatáit Venezuelából, egyben értesítette a caracasi kormányt, hogy az ő diplomáciai képviselőiknek is el kell hagyniuk Brazíliát - vált ismertté kormányzati forrásból. A két szomszédos állam viszonya azóta romlott meg, hogy 2019-ben a szélsőjobboldali Jair Bolsonaro lett Brazília államfője. Február közepén a magát baloldalinak mondó venezuelai elnök,
Maduro azt is állította, hogy szomszédja támogatott egy terroristacsoportot, amely tavaly decemberben megtámadott egy venezuelai laktanyát. A két vezető különben egyforma abban, hogy hatalmukat populizmusra és militarizmusra alapozzák, még ha Maduronak több ideje is volt már erre. Lényegi különbség viszont a mögöttük álló nagyhatalmi támogatók között mutatkozik: míg Bolsonaro például az Egyesült Államokhoz kötődik, Venezuela szövetségesei között Kína, Törökország és Oroszország tűnik fel.
A helyi sajtó szerint a diplomaták hazarendelésére mintegy két hónapnyi idő van. Brazíliában 17 venezuelai diplomata dolgozik. A fővároson kívül pedig hat városban van venezuelai konzulátusi képviselet. Brazil kormányzati források tájékoztatása szerint a diplomaták hazahívása nem jelenti azt, hogy bezárnák a nagykövetséget. A kormány tanulmányozza annak módját, hogy miképpen valósítsák meg a konzuli feladatok ellátását a "szomszédban".
Jair Bolsonaro szombaton a tervek szerint hivatalos látogatásra Washingtonba indul. Az Egyesült Államok egyike azon több mint ötven országnak, amelyek Juan Guaidó ellenzéki vezetőt
ismerik el Venezuela ideiglenes államfőjeként, szemben Maduroval.
Guaidó tavaly januárban kiáltotta ki magát Venezuela ideiglenes elnökének. Azóta az Egyesült Államokkal az élen számos nyugati és térségbéli ország elismerte őt ebben a tisztségében mindaddig, amíg szabad választásokat nem tartanak a súlyos gazdasági és politikai válsággal küszködő dél-amerikai országban, amelyet becslések szerint eddig 4,5 millió venezuelai hagyott el a jobb élet reményében.