"Sajnálom, hogy ezt kell mondom, de Magyarország egy kis ország, mint Ausztria és egy kis, gazdaságilag jelentéktelen ország nem képes geopolitikai szereplő lenni” - így értékelte a Népszavának Orbán Viktor pozícióját az EU-török vitában Thomas Schmidinger a Bécsi Egyetem politológusa. A szakértő szerint az Orbán-kormány Törökország "ötödik hadoszlopa", mert Recep Tayyip Erdogan török elnök érdekeit képviseli az Európai Unióban.
Emlékeztetett: a magyar vezetés tavaly októberben megvétózta, hogy az EU közös álláspontban elítélje a kurd fegyveresek uralta Északkelet-Szíria török lerohanását. Schmidinger azt mondta, ez Erdogannak hasznos volt, azt viszont nem látja, milyen előny származott ebből Magyarországnak. A politológus úgy vélte, hogy Orbán eddig legfeljebb gyengítette Európa pozícióját Törökországgal szemben, bár nem ő volt az egyetlen ilyen tagállami vezető.
Schmidinger megjegyezte: a magyar miniszterelnök és a török elnök jól megértik egymást, hasonló értékrendet való autokrata, szélsőjobboldali populista politikusokról van szó, az egyetlen különbség, hogy Erdogan iszlám közegből jön, míg Orbán kereszténységet használja fel nacionalista célokra. A szakértő azonban úgy vélte: a személyes kapcsolatok mit sem érnek, mert a két vezető között feloldhatatlan ellentét húzódik: a török elnök - arra számítva, hogy Szíriából sok menedékkérő érkezhet - csökkenteni szeretné a Törökországban élő menekültek számát, a magyar miniszterelnök viszont elutasítja a befogadást.
A szakértő szerint a jelenlegi válság nemzeti szinten nem kezelhető, az EU szintű megoldásához viszont elengedhetetlen a török területeken élő 3,7 millió menekült egy részének áttelepítése és tagállamok közötti elosztás. Az európai vezetők azonban attól tartanak, hogy a menekültek esetleges befogadása a szélsőjobboldal növekvő befolyásához vezethet és egyes tagállamokban annyira megerősödnek, hogy kiszorítják a hatalomból a mérsékelt pártokat - vélekedett Thomas Schmidinger.