Bioritmus;betegségek;fertőzések;

- Több ok is állhat a gyakori betegeskedés hátterében

Neutropénia is okozhatja, hogy egymás után kapunk el fertőzéseket.

Több ok is állhat annak hátterében, ha a szervezet védekezőképessége annyira leromlik, hogy gyakran kapunk el különböző fertőzéseket – mondta Kárpáti Ágnes, a Trombózis-és Hematológiai Központ onkohematológusa, hozzátéve, hogy ilyenkor érdemes az úgynevezett neutropéniára is gyanakodni.

A fehérvérsejtek egy csoportját alkotó neutrophil sejtek elősegítik a szövetek regenerációját és hozzájárulnak a fertőzések leküzdéséhez. A csontvelőben keletkeznek, és ha fertőzés, gyulladás vagy egyéb rendellenesség, például daganat van a szervezetben, az érett neutrophilek nagyobb számban kerülnek a megfelelő területekre. Bizonyos állapot pedig azt eredményezheti, hogy kevés neutriphil van jelen. Csökkenésük általában akkor fordul elő, ha termelődésénél zavar keletkezik, vagy ha a szervezet több immunsejtet használ fel, mint amennyit előállít. A neutropénia lehet akut és krónikus probléma is. 

Oka lehet a lép megnagyobbodása, allergia, súlyos fertőzés, mérgezés, rák, sugár- vagy kemoterápia, bizonyos autoimmun betegségek, a B12-vitamin hiánya, aplasztikus vérszegénység és a csontvelőt érintő betegségek, például limfóma, leukémia is.

Gyerekeknél gyakran előfordul, hogy semmi nem utal neutropéniára, csak egy vérvizsgálat során derül ki. Ez az esetek többségében kinőhető, de a súlyos problémák – leukémia, limfóma – kizárása érdekében fontos a részletes hematológiai kivizsgálás. Fontos, hogy a gyerek minden szükséges oltást megkapjon – tette hozzá a szakorvos.

Felnőtteknél az állapot általában tüneteket okoz, a gyakori fertőzések mellett leginkább szájban megjelenő aftákat. Ilyenkor azt is fontos megfejteni, mi okozza a csökkent neutrophil termelést. Rák esetén a daganatellenes szerek alkalmazása miatt gyakran fordul elő, ilyenkor megelőző intézkedésekre is szükség lehet a gyakori fertőzések elkerülése érdekében.

A neutropénia kiderítéséhez vérvételre, a neutrophilek számának ellenőrzésére van szükség. Alacsony mennyiség esetén a vizsgálatot meg kell ismételni. Ha tartósnak bizonyul, csontvelő vizsgálatot rendel el az orvos. Fontos az állapot okainak tisztázása is – hangsúlyozta az onkohematológus. Ezek alapján személyre szabottan kell kezelni, például vitaminpótlással, immunrendszert támogató szerekkel, illetve akár immunoglobulint stimuláló injekciókkal is.

A 15. holdi nappalra kitűzött feladatot elvégezve a Csang'o-4 kínai űrszonda holdjárója alvó módra váltott.