járványok;

- Ceterum censeo

A jelek azt mutatják, hogy a világ szerencsésebben kerül ki a korona vírus járványból, mint annak idején, 1918-19-ben a „spanyolnáthából”. Akkor az influenza A vírus az első komoly hadüzenet volt a modern városiasodó világnak. A Föld lakóinak 5 százalékát betegítette meg, és – szinte hihetetlen - több áldozata volt, mint az éppen befejeződött háborúnak. Az a vírus is valahonnan az évezredes süllyesztőből került elő, csakúgy, mint a mostani. Azt is, ezt is a globalizációs tömegmozgások élesztették járvánnyá. 

Nagyapáink korában a védekezés mindössze a középkori nagy járványokból, a pestis és a himlő pandémiákból megmaradt tapasztalatokon alapulhatott, de szomorúan kell megállapítanunk, hogy azok a tapasztalatok még manapság is fontosnak bizonyulnak. A góc izolálása és a karantén előkerült a járványtan és a rendészet sifonérjából, azonban rögtön ki is derült róluk, hogy még annál is jóval kevésbé hatékonyak, mint a klasszikus időkben voltak. 

Ennek magyarázatát a lappangási idő hosszúságában találjuk. Nem tudjuk, hogy a korona vírussal fertőződöttek tüneteik jelentkezése előtt (a lappangás idején) már fertőznek-e, vagy csak a betegség manifesztációja után. Ezért aztán a pandémia megfékezésére – ebben és a hasonló esetekben – az adekvát orvosi vizsgálat alkalmasabbnak látszik. 

Járványveszély idején nagyon szükséges volna olyan speciális, a hét minden napján, 24 órán át működő orvosi diagnosztikus rendelést nyitni, ahol gyors és pontos kórismézés történik, majd a diagnózisnak megfelelő ellátás. Fertőzöttség kizárhatósága esetén minden korlátozás feloldása, tünet nélküli fertőzöttség esetén otthoni „karantén”, és a tünetek jelentkezésekor – azok súlyosságától függően – otthoni vagy kórházi kezelés. Az eleve betegen jelentkezők esetében a pontos diagnózis megállapítása után kell ugyanezt az orvosi döntést meghoznunk. 

Nem tudom, él-e még a budapesti főpolgármester azon ígérete, hogy minden kerületben létrehoznak egy folyamatosan nyitva tartó sürgősségi centrumot. Ha igen, akkor most ezekbe érdemes beletervezni egy járványügyeleti rendelőt – elkülönített diagnosztikával és mindenféle védőruházat és maszk biztosításával, betegnek és dolgozónak egyaránt. A szokásos egészségügyi struktúrához képes mindez fillérekből megoldható lenne, és működne közönséges endémiák idején is.

Haskó László orvos