szélsőjobb;Horthy;

- Kordonok között ünnepelték Horthy hatalomra kerülését

Toroczkai hatályon kívül helyezné Trianont, a Mi Hazánk szobrot állítana Horthynak.

Óriási rendőri biztosítás, forgalomkorlátozások, dupla kordonok és antifasiszta ellentüntetők pfújolása közepette tartotta megemlékezését Horthy Miklós száz évvel ezelőtti kormányzóvá választásáról a Szent Gellért téren a Mi Hazánk Mozgalom és fél tucat másik szélsőjobboldali szervezet, a Horthy Miklós Társaság, a Trianon Társaság, a Független Kisgazdapárt, a MIÉP, a Betyársereg, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat.

A néhány száz szélsőjobboldalitól nagyjából száz méterre, tőlük dupla rendőrsorfallal elválasztva demonstrált ötven-hatvan antifasiszta ellentüntető, köztük több roma. A tiltakozók többek között „fasiszták nem törnek át” feliratú transzparenst tartottak maguk elé és a hangosításuk gyakorta túlharsogta a horthysták hangfalait, amire a szélsőjobboldaliak közül többen hangos cigányozással válaszoltak.

A horthysta megemlékezők között felbukkant a kormánymédia egyik volt vezetője, a fideszes kultúrharc arca, Szakács Árpád is. A színpadon többek között felszólalt Novák Előd, a Mi Hazánk alelnöke, aki arról beszélt, hogy Horthynak szobrot kellene állítani a fővárosban, illetve hogy pártja már többször kezdeményezte, az egykori kormányzó legyen a város díszpolgára. Novák a rendezvényt többször is a „nemzeti összefogás seregszemléjének” nevezte. Fülöp Erik, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője Horthyt méltatta, mondván: az ő kormányzósága alatt került vissza Magyarországhoz a Felvidék, Délvidék és Erdély. Szerinte a „neoliberális és a bolsevik” ideológia követőinek szemében ők azért bűnösök, mert szeretik a hazájukat. Végül igazságot követelt Magyarországnak, mire a megemlékezők „vesszen Trianon” skandálással válaszoltak. 

A szélsőjobboldaliak az eredeti tervekhez képest csúszással, fél hatkor indultak el rendőrségi felvezetés, illetve néhány darutollas kalapot és XVI. századi jelmezt viselő lovas - meg egy kötőféken vezetett fehér ló - vezetésével a Szabadság hídon át Pestre.

A hídon átérve közel kerültek egy másik antifasiszta demonstrációhoz, a Fővám téren ugyanis az Autonómia és az Antifainfo Budapest aktivistái várták a résztvevőket. A rendőrségi kordon mögül éles pfújolás fogadta a szélsőjobboldali menetet, „horogkeresztények” illetve „fehér error” feliratú molinót feszítettek ki, ám a rendőrség itt is megakadályozta, hogy az ellentüntetők és a menetelők összekeveredjenek.

Bár korábban Novák Előd úgy fogalmazott:„ugyanazon az útvonalon tartják, amelyet Horthy Miklós tett meg megválasztását követően, a Gellért szállótól a Szabadság hídon át a Parlamentbe” a menet végül a híd után nem a Kálvin tér felé fordult, mint egykoron Horthy, hanem a pesti rakparttal párhuzamosan haladt a Parlament felé. Útközben a Marriott hotelnél megálltak és fáklyát gyújtottak. Végül a Parlament elé vonultak, ahol Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke beszédében úgy fogalmazott: történelmet hamisít az, aki Horthyt támadja. Szerinte késik a „zsidó” szembenézés ideje és emlékeztetett arra, hogy a Tanácsköztársaság vezetői zsidók voltak. A pártelnök bejelentette, hogy a párt képviselői benyújtották a Parlamentnek a trianoni békeszerződés becikkelyezéséről szóló 1921. évi XXXIII. törvény hatályon kívül helyezéséről szóló törvényjavaslatukat.

A fertőzés veszélyét akarják csökkenteni.