Montenegró;egyházügyi törvény;Szerb Ortodox Egyház;

- Az eddigi legnagyobb tüntetést tartották Montenegróban az egyházügyi törvény ellen

A hívek az egyház ingatlanjait féltik, a kormány tagadja, hogy ezek megszerzésére tör, a háttérben etnikai feszültségek és Moszkva árnya is felsejlik.

Tízezrek vonultak utcára szombaton Podgoricában, hogy a decemberben elfogadott egyházügyi törvény ellen tiltakozzanak. Az ok, hogy

a szerb ortodox hívek szerint a jogszabály az ortodox egyház ellen irányul, annak vagyonát szerezné meg vele az állam.

A törvény számos dologról szól, többek közt szabad vallásgyakorlást garantál minden hívőnek. Az a része váltott ki tiltakozást, mely szerint az államé lehet minden olyan, valamely egyházhoz tartozó épület, amelyet a kormányzat a montenegrói kulturális örökség részének tart. Ezért minden olyan épületet összeírnak, amelyekre e kritérium vonatkozhat és 1918., azaz Montenegró függetlenségének elvesztése előtt az államé volt. De ha bármely vallási közösség dokumentumokkal tudja alátámasztani, hogy valamely ingatlan tulajdonosa, akkor az állam nem teszi rá a kezét.

A szerb ortodox egyház szerint emiatt ők jelentős ingatlanokat, egyebek mellett középkori templomokat és kolostorokat veszíthetnek el. A Nyugat-barát montenegrói kormány így akarja háttérbe szorítani a szerb egyházat - vélik. A kormány szerint erről nincs szó, bár az ország vezetői többször bírálták az egyházat, mondván, nem a montenegrói, hanem a szerb érdekek mellé álltak. Milo Djukanovic államfő pénteken például azzal vádolta meg Belgrádot és Moszkvát, hogy az egyházon keresztül akarják aláásni országa függetlenségét, NATO-tagságát és európai uniós törekvéseit.

A tiltakozások már december óta tartanak, ilyen nagy számban azonban még nem vonultak utcára a hívek.

A tüntetők között magas rangú egyházi személyek is voltak, például Amfilohije montenegrói érsek, és a Moszkvához hű ukrán ortodox egyház feje, Onufrij metropolita.

Montenegró 2006-ban vált külön Szerbiától, és baráti volt a kapcsolat a két ország között. A helyzet 2016-ban változott meg, amikor a választások napján puccsot kíséreltek meg az akkor miniszterelnöki tisztséget betöltő Milo Djukanovic ellen. Az elkövetők szerbek és oroszok voltak, de Belgrád és Moszkva is tagadja, hogy köze lett volna az ügyhöz.

A 620 ezres Montenegró lakosságának háromnegyede a szerb ortodox egyházhoz tartozó pravoszlávnak vallja magát, míg az ország lakosságának csupán egyharmada szerb. A montenegrói ortodox egyház több évtizede igyekszik különválni a szerb ortodox egyháztól, ám önállóságát a többi ortodox egyház nem ismeri el.

Még tizenhat ember van megfigyelés alatt a Dél-pesti Centrumkórházban.