Pécs;POSZT;

- Erős bizonytalanság övezi a POSZT-ot

Az általunk megkérdezett színházi szakemberek többsége reménytelennek látja az országos színházi találkozó jövőjét.

Júniusban huszadik alkalommal ad otthont Pécs a magyar nyelven játszó színházak legjelentősebb fesztiváljának, a Pécsi Országos Színházi Találkozónak (POSZT). Az elmúlt években a rendezvény – bár a közönség továbbra is rajong érte – sokat veszített szakmai presztízséből, aminek fő oka az, hogy a POSZT-ot életre hívó (s inkább liberálisnak titulált) Magyar Színházi Társaság, illetve a fesztiválhoz később csatlakozó (s inkább nemzetinek besorolt) Magyar Teátrumi Társaság viszonya bizalmatlan és konfliktusos. A POSZT mögött álló kft.-ben a pécsi önkormányzatnak kétharmados tulajdonrésze van, a két szakmai szervezet az egyharmad részen egyenlően osztozott. Egészen a múlt nyárig, amikor a színházi társaság – mivel nem kapott a lehetőséget a kft. működésének kontrolljára – átadta partnerének a saját részét, s ezzel kilépett a POSZT-ból.

Már tavaly nyáron kiszivárgott, hogy a Vidnyánszky Attila vezette teátrumi társaság szívesen elvinné Pécsről a találkozót, amiről a város akkori, fideszes vezetői hallani se akartak. Aztán az összefogó ellenzék Pécsen fölényes győzelmet aratott a helyhatósági választáson, s az új városvezetés is kijelentette, hogy ragaszkodik a POSZT-hoz, és hajlandó a korábbi 30 helyett évente 50 millióval támogatni az alkalmanként 150-180 millióba kerülő rendezvényt. Ugyanakkor a városvezetés mindenképp meg akart szabadulni a POSZT mögött álló kft. vezetőjétől, a kormánypártokkal jó kapcsolatban lévő Magyar Attilától. Pécs irányítói azért nem bíztak Magyarban, mert az általa vezetett kft. gazdálkodását átláthatatlannak és elhibázottnak ítélték (egyébként erről már a fideszes városirányítók is hasonlóan vélekedtek). Magyar – tapasztalva a bizalomvesztést – a napokban lemondott posztjáról. Az ügyben kerestük a városházát, azt ígérték, közleményt adnak ki a történtekről.

Kérdés, hogy az ellenzéki pécsi önkormányzat, illetve a teátrumi társaság képes lesz-e az együttműködésre? A városvezetés januárban tárgyalt teátrumi társasággal, s azt követően a polgármesteri hivatal közleményt adott ki, hogy a fesztivál Pécsen marad. Ezt másnap a társaság cáfolta, mondván, valójában nem történt megállapodás, így nem tudni, hogy idén és a következő években hol lesz a színházi seregszemle. Azt egyébként a város meg tudja akadályozni, hogy Vidnyánszky elvigye a fesztivált a baranyai megyeszékhelyről, hisz a nevében is pécsi rendezvény jogilag elszakíthatatlan a várostól. Azt már nehezebb meggátolni, hogy a teátrumi társaság létrehozzon egy ellenfesztivált. Pécsnek – valószínűleg – azzal is számolnia kell, hogy ellenzéki településként a POSZT-ra kevesebb állami segítséget kap mint eddig, így a rendezvény nagyobb terhet ró a városra.

A versenyprogram válogatása jelenleg is zajlik. Az általunk megkérdezett színházi szakemberek többsége reménytelennek látja a POSZT jövőjét. Szerintük a találkozót tönkretette a két színházi szövetség közti feszültség. Elmondták: az elmúlt 8-10 évben a színészek – a POSZT-on bemutatott előadásuk lejátszása után – nem szerettek Pécsen maradni, mivel a megosztott szakma képtelen az értelmes párbeszédre, közös, oldott hangulatú időtöltésre.

A festményt a magyar állam 2018. december 20-án nettó 3 milliárd forintért vásárolta meg.