;

Kovács Erzsébet;

- Elhunyt Kovács Erzsébet

Életének 84. évében elhunyt Kovács Erzsébet (született: Dezső Erzsébet), költő, művészetpártoló, az ausztriai magyar emigráció legendás alakja, a 80-as évek hazai ellenzéki mozgalmainak meghatározó támogatója, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjének kitüntetettje.

Kovács Erzsébet édesapja, Dezső László, a híres hódmezővásárhelyi Dezső cukrászda tulajdonosa, míg édesanyja, Tárkány-Szűcs Ilona, a közel 700 éves múltra visszatekintő Tárkány-Szűcs nemzetség sarja volt.

A családfő internálótáborban hunyt el 1942-ben. 1949-ben államosították a cukrászdát. A család egy órát kapott a csomagolásra és a távozásra. Gyalogszerrel indultak Budapestre, ahol Tárkány-Szűcs Ilona eleinte varrónőként dolgozva taníttatta lányait. Kovács Erzsébetet a tanítónőképző főiskola másodéves hallgatójaként érték 1956 őszének eseményei. Részt vett a forradalom eseményeiben, többek között a Sztálin szobor ledöntésében, amiért a tököli fegyházba került. A bírósági tárgyalásig hazaengedték, de nem várta meg az ítéletet: 1957 tavaszán egyetlen poggyásszal szökött át Ausztriába és kezdett új életet Bécsben. Itt találkozott férjével 1962-ben.

Kovács Kálmán (1927-2017) a bécsi képzőművészeti akadémián Oscar Kokoschka tanítványaként tanult festészetet. Életművéből a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum rendezett emlékkiállítást 2020. januárjában.   

Kovács Kálmánnal való házassága terelte Kovács Erzsébet figyelmét a művészetek felé. Művészettörténetet hallgatott, majd értékesíteni kezdte Kálmán, illetve más magyar származású alkotók műveit. Művészeti galériát nyitott Bécs belvárosában és átvette a Kosmos könyvesboltot és könyvkiadót. Nyugaton élő magyar szerzők írásai és a szamizdat magyar irodalom mellett magyar írók műveit jelentették meg német nyelven.

A könyvesbolt olyan írók törzshelye lett, mint Kányádi Sándor, Faludy György, Esterházy Péter, Tollas Tibor vagy épp Dalos György. A 80-as években az időnként Bécsbe látogató magyar demokratikus ellenzék találkozóhelyeként szolgált.

A rendszerváltás idején, 1988 és 1991 között szinte minden új, demokratikus politikai pártnak segítséget nyújtottak. Fénymásoló- és nyomdagépeket ajándékoztak, fórumokat és előadásokat támogattak, vagy éppen felkarolták a fiatal költőt, Lezsák Sándort. 1992-ben részt vettek a Parlamentben tartott ’56-os megemlékezésen, melyen meglepetésükre Göncz Árpád köztársasági elnök átnyújtotta nekik új útleveleiket, rehabilitálva ezzel magyar állampolgárságukat.

Meglehetősen későn, terápiaként kezdett verseket írni. Két önálló kötetet jelentetett meg. 

Kovács Erzsébetet a bécsi központi temetőben (Zentralfriedhof, Feuerhalle, Simmeringer Hauptstrasse

337, 1110 Wien) ravatalozzák fel, a szertartás 2020. március 13-án, 13 órakor lesz.

Fiatal alkotók üvegtárgyai és festményei felelgetnek egymásra a szentendrei MANK Galériában. A párbeszéd túlmutat a munkák szépségén.