Marija Sarapova családja Fehéroroszországból származik, de az 1986-os csernobili katasztrófa után Oroszországba költözött, a Mása becenéven elhíresült sportoló már a szibériai Nyagany városában született. Két évvel később a család Szocsiba települt át, ahol Sarapova édesapja összebarátkozott Alekszandr Kafelnyikovval, Jevgenyij Kafelnyikov későbbi Grand Slam-bajnok teniszező apjával.
Alekszandr adta az akkor négyéves Sarapovának az első teniszütőjét, aki ezután kezdett el rendszeresen edzeni az apjával egy helyi parkban. A kis Mása hatévesen már Moszkvában edzett egy teniszakadémián, amit Martina Navratilova irányított. Az ő tanácsára Maria édesapjával Floridába költözött, hogy Nick Bollettieri teniszakadémiáján készülhessen, amely tucatnyi világelsőt adott mára a teniszvilágnak. Sarapova 1994-ben úgy kelt útra édesapjával, hogy egyikük sem beszélt angolul, ráadásul édesanyja vízumproblémák miatt két évig kénytelen volt otthon maradni.
Sarapova 2001-ben debütált a profik között, első WTA-tornagyőzelmét 2003-ban Kapros Anikó ellen nyerte a Japán Openen.
„Vezettem ellene, döntő szett tie-breakben kaptam ki végül. A pályafutásomból kevés mérkőzés él bennem élénken, de ez egyike azoknak. Sarapovát a fiatalos lendület vitte előre” – mondta lapunknak Kapros, aki az elszalasztott lehetőség ellenére szép emlékként tekint vissza arra a fináléra. Mint mondta, az orosz teniszező fiatal kora ellenére már akkor is jól ismert volt a mezőnyben, ugyanis szabadkártyával rangos versenyeken indulhatott el. Kapros később többször találkozott Sarapovával, egyszer le is győzte, ugyanakkor közelebbi viszonyba nem került vele, mert az orosz játékosnak nagyon zárkózott a személyisége.
Sarapova – aki a 2003-as évet a ranglista 32. helyén zárta, és neki ítélték a WTA év újonca címet – pályafutásában a következő esztendő hozta meg az áttörést, 17 évesen wimbledoni bajnok lett, a döntőben azt a Serena Williamst győzte le, akivel később egymás legnagyobb riválisai lettek – amit mi sem jelez jobban, hogy az orosz egyik önéletrajzi könyvének fele a 23-szoros Grand Slam-bajnokról is szól.
Az ominózus 2004-es meccsük után Sarapovának nem sok babér termett Serena ellen, azt követően már csak egyszer tudta legyőzni. „Legyőztem az összes játékost, aki korábban megverte Serenát, de szinte lehetetlen feladat számomra megverni őt. Hogy milyen a Serena elleni mérlegem? Hát nem mutat jól. Mindössze kétszer tudtam megverni őt, és mindkét alkalom a vállműtétem előtt volt” – írja könyvében Sarapova.
Sok újságcikk megjelent kettejükről, az viszont valószínűleg sosem derül ki, mi is a pontos valóság. Serena irigy volt-e a modellként is sikeres riválisra vagy, hogy az ugyancsak teniszező Grigor Dimitrovot valóban elszerette-e az orosz teniszező az amerikai bajnoknőtől.
Sarapova wimbledoni sikere után az Australian Opent és a US Opent is megnyerte, majd végül 2012-ben a Roland Garrossal lett teljes a gyűjteménye – ez 1988 óta csak neki és Serenának sikerült.
Pályafutását rengeteg sérülés hátráltatta, jobb vállát összesen háromszor operálták meg. Emellett 2016 januárjában doppingvétségen érték, emiatt 15 hónapos eltiltást kapott. Visszatérését követően egyetlen tornát nyert, legjobb Grand Slam-eredménye a 2018-as francia nyílt bajnokságon elért negyeddöntője volt.
Profi pályafutása során 36 WTA-tornagyőzelmet aratott, 2004-ben világbajnokságot, 2008-ban Fed-kupát nyert, a 2012-es olimpián pedig ezüstérmes lett. Utolsó mérkőzését az idei Australian Openen a horvát Donna Vekic ellen vívta, 6:3, 6:4-re kapott ki.
Tizenkilenc éves profi teniszkarrier után szerdán jelentette be visszavonulását: „A tenisz megmutatta nekem a világot és azt, hogy mire születtem. Itt tudtam lemérni, mennyit érek. Akármi is lesz a következő fejezet, mindig küzdeni fogok. Tenisz, búcsút mondok neked.”
2005-ben egyike volt a People magazin által összeállított 50 legszebb hírességnek, 2002-től kezdve pedig a Maxim négy egymást követő évig őt választotta a világ legszexibb sportolójának. 2006 Valentin-napján fürdőruhában pózolt a Sports Illustrated Swimsuit Issue-jának 25 másik szupermodellel. Népszerűségét jelzi, hogy 2005-ben és 2008-ban a sportolók közül rá kerestek a legtöbben Yahoo! honlapján. 2008 júliusában a pályán és azon kívül elért sikerei miatt ő volt a legjobban fizetett női sportoló 26 millió dolláros éves keresetével.
Teniszkarrierje során több mint 38 millió dollárt keresett pénzdíjakból, ezzel harmadik az örökranglistán Serena és Venus Williams mögött – reklámbevételei ugyanakkor messze túlszárnyalják a teniszsikereivel szerzett pénzdíjait.