Egy remek kis könyv bemutatóján voltam kedd este az Örkény Könyvesboltban: alig 130 oldal az egész kötet, elfér egy belső zsebben, nem is gondolná az ember, hogy milyen veszélyes fegyvert lehet belőle kovácsolni Orbán Viktor főméltóságú kormányzó úr ellen. Gene Sharp írta, az a címe, hogy Diktatúrából demokráciába, s alcíme szerint ez a könyvecske elvi útmutatás a felszabaduláshoz.
Miközben a bemutató előadóit, Dettre Gábort, Bozóki Andrást és Kocsis András Sándort hallgattam, az jutott eszembe, hogy a magyar társadalomnak először nem azt kellene elmagyarázni, hogy miképpen szabadulhat fel, hanem azt, hogy részleges politikai elnyomásban él. Diktatúrának egyelőre nem nevezném, minden valószínűség szerint autokratikus díszletdemokráciában élünk, egy pártállami eszközökkel működtetett maffiállamban, ahol a részleges politikai elnyomás jelensége nem vita-, hanem ténykérdés.
Horthy Miklós és Kádár János népéből főméltóságú Orbán Viktor engedelmes új magyar szolganépet kíván összegyúrni, s úgy tűnik, a társadalom többségének ez ellen nincsen kifogása. A kormányzó úr úgy tekint a magyar társadalomra, mint a magyar parlamentre, amely úgy táncol, ahogyan ő fütyül – és a magyar társadalomnak ez ellen sincs kifogása, mert örül neki, hogy jött végre valaki, aki az ő kedves nótáit fújja.
Szóval miközben az előadókat hallgattam, az a benyomásom támadt, mintha úgy 1983 tájára repültünk volna vissza, amikor a dolgozó tömegeknek még fogalmuk sem volt róla, hogy diktatúrában élnek – jól emlékszem az 1990-es évre, amikor a megszűnt gyárakból elbocsátott munkások (az új kapitalista rendszer új munkanélkülijei) visszamenőleg csodálkoztak rajta, hogy az ő fiatalságuk egy diktatúrában telt el. Nem vették észre, úgymond. A dolgozó és nem dolgozó néptömegek most sem veszik észre, hogy a NER pártállami jellegzetességeket mutat, és az ő hallgatólagos támogatásukkal őfőméltósága öles léptekkel halad az egyeduralom felé.
Elvileg ezt meg lehet akadályozni, és Gene Sharp útmutatója arról szól, hogy ezt miképpen tehetjük meg az erőszakmentes fellépés általa javasolt, összesen 198 darab módszerével. Igen, a bűvös módszertan mindössze 198 fogást tartalmaz a csoportos petícióktól kezdve a hatalom és intézményeinek kigúnyolásán át a választott testületek, szervezetek bojkottjáig. Nem hosszú, egy este el lehet olvasni.
Milyen kár, hogy az először 1993-ban kiadott könyvecskét minden valószínűség szerint maga Orbán Viktor is olvasta: hiszen az ellenfélnél is jobban ismeri az ellenfél lehetőségeit. Tudja, hogy ki kell törni minden szabad gondolat nyakát, meg kell roppantani a hivatásrendek gerincét, szét kell zilálni az írók érdekszervezeteit, el kell venni az önszerveződő civil mozgalmak elől a levegőt, és a hatalmat kigúnyoló művészek szívébe markolatig kell döfni a kést.
Meg kell semmisíteni a szabadság kis köreit, mert a szabadság veszélyesebb minden vírusnál: habár időlegesen karanténba lehet zárni, nincs ellene oltóanyag. Orbán úr olvas. Olvassatok ti is.