Az orosz állami atomvállalat, a Roszatom Prágából Budapestre költöző vezérképviseletének munkatársaira az érvényben lévő beutazási eljárásrend és a hatályos munkavállalási szabályok vonatkoznak - válaszolta Szél Bernadett írásbeli kérdésére Süli János, a Paksi Atomerőmű két ú| blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter.
A független képviselő az iránt érdeklődött, mennyibe kerül a költözés a magyar adófizetőknek, a magyar állam milyen épület-, anyagi vagy egyéb juttatásokat biztosít az orosz atomcég-központ számára, milyen előjogokban és mentességekben részesül az új képviselet és annak dolgozói például a diplomáciai besorolás, a területi sérthetetlenség, a vezetőknek biztosítandó szállás, az őrzés-védelem, illetve az adó-, vám- és vízummentesség terén, hány orosz állampolgár érkezik a költözés keretében Budapestre, hányan lesznek közülük, akiket a magyar hatóságok nem ellenőriznek az országba érkezés előtt, és miként biztosítja az Orbán-kormány, hogy az érintettek ne jelentsenek nemzetbiztonsági kockázatot Magyarország számára. Süli János ehhez képest igen szűkszavú válaszából mindenesetre az következik, hogy az új Roszatom-vezérképviselet nem kap a Moszkvából Budapestre költöző Nemzetközi Beruházási Bankhoz hasonló, kiemelt kedvezményeket. A miniszter megjegyzi: a vezérképviselet-költöztetésnek nincs hatása a magyar költségvetésre.
Süli János emlékeztet: Budapesten a prágai iroda fióktelepeként 2015 óta működik Roszatom-képviselet. Az orosz vállalat belső döntése nyomán a magyarországi iroda ezentúl térségi vezérképviseleti feladatokat is ellát - teszi hozzá.