Európai Unió;Brexit;

- Brexit: döntött az EU, így viszonyulnak kilépésük után a britekhez a 27-ek

A brit kormány is elfogadta a maga alapelveit, következő lépésként az EB megállapodik az Egyesült Királysággal a tárgyalássorozat első ülésének időpontjáról.

Az Európai Unió 27 tagállama jóváhagyta a Nagy-Britanniával mint unión kívüli országgal kialakítandó jövőbeni kapcsolatokra összpontosító tárgyalási álláspontját, amellyel felhatalmazza az Európai Bizottságot a tárgyalások jövő héten esedékes megkezdésére - közölte az uniós tanács kedden. Az uniós tagállamok álláspontjukban leszögezték:

az Európai Unió széles körű és kiegyensúlyozott gazdasági partnerséget kíván létrehozni az Egyesült Királysággal.

A jövőbeli partnerséget szilárd kötelezettségvállalásoknak kell alátámasztaniuk, amelyek a gazdaságot illetően egyenlő versenyfeltételeket biztosítanak a nyílt és tisztességes verseny számára, tekintettel az EU és az Egyesült Királyság földrajzi közelségére és a kölcsönös gazdasági függőségre. Mint írták,

az EU vámmentes és kvóták nélküli szabadkereskedelmi megállapodást kíván kötni Londonnal.

A megállapodásnak rendelkeznie kell a vámügyi együttműködésről, tartalmaznia kell a hatékony irányítást és felügyeletet, a vitarendezés és a végrehajtás hatékony mechanizmusát.

A halászat vonatkozásában - mely érzékeny téma a La Manche mindkét partján, két éve szabályos ütközet zajlott francia és brit halászok között - az uniós tagállamok aláhúzták, hogy a jövőbeli partnerségnek meg kell őriznie kölcsönös hozzáférést a halászati vizekhez, valamint a vonatkozó kvóták stabil részarányát. A halászati megállapodást július 1-jéig meg kell kötni, hogy az átmeneti időszak végét követően legyen idő a halászati lehetőségek meghatározására - írták.

A mandátum továbbá rendelkezéseket tartalmaz a jövőbeni együttműködésről is, például a digitális kereskedelem, a szellemi tulajdon, a közbeszerzés, az adatvédelem, a gyógyszerekkel kapcsolatos szabályozási kérdések, a repülésbiztonság és a közúti árufuvarozás vonatkozásában. Hozzátették,

az EU átfogó a védelem- és biztonságpolitikai együttműködést kíván kialakítani az Egyesült Királysággal.

A partnerségnek magában kell foglalnia a büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködést, valamint a külpolitikát érintő kérdéseket.

Következő lépésként az Európai Bizottság megállapodik az Egyesült Királysággal a tárgyalássorozat első ülésének időpontjáról, amelyet várhatóan március elején tartanak majd. Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója szerint erre hétfőn kerül sor. Tájékoztatása szerint a hét közepéig tartó brüsszeli megbeszéléseket követő második tárgyalási forduló szintén márciusban, de Londonban lesz. Az unió ragaszkodni fog elképzeléseihez, és nem fog minden áron, és a lehető leghamarabb megállapodásra törekedni.

A brit kormány is elfogadta az alapelveket

A brit kormány elfogadta az EU-val kialakítandó új kapcsolatrendszer tárgyalási alapelveit. A brit tárgyalási pozíciót a szokásos kedd délutáni kabinetülésen véglegesítették, a részleteket a kormány csütörtökön ismerteti a londoni alsóházban. A Downing Street szóvivőjének vázlatos keddi tájékoztatásából annyi derült ki, hogy

London szabadkereskedelmi megállapodást szeretne kötni az Európai Unióval

Nem teljesen új jellegű egyezményre törekednek, hanem ahhoz hasonlókra, amilyeneket az EU "más szuverén külső országokkal" kötött az elmúlt években.

Egy olasz vendégnek lett pozitív a koronavírus-tesztje. Egy fertőzöttet Barcelonában is diagnosztizáltak.