;

India;állampolgársági törvény;

- Halálos áldozatai is vannak a tüntetésnek, ami Delhiben várta Trumpot

Legalább három civil és egy rendőr vesztette életét hétfőn az indiai fővárosban.

Miközben valóságos örömünneppé kívánták varázsolni Donald Trump amerikai elnök indiai látogatását, véres összecsapás is kísérte azt a fővárosban, Delhiben. Mint a BBC írja, legalább három civil és egy rendőr vesztette életét hétfőn. A demonstráció még napokkal korábban kezdődött, az állampolgársági törvény módosítása ellen. Vasárnap egy kormánypárti politikus, Kapil Mishra szervezte megmozdulás után hindu ellentüntetők támadtak az addig békés, jellemzően muszlim demonstrálókra, majd másnap, az amerikai elnök látogatásának napján is folytatódott az erőszak.

Hétfőn közel 50-en sérültek meg, közülük 37-en rendőrök, írja az Al Jazeera. A Reuters arról számol be, az erőszak egyértelműen etnikai-vallási törésvonalak mentén folyt: tudósítójuk több ízben is azt látta, hogy hinduk botokkal és vascsövekkel vernek muszlimokat, illetve muszlim nevű üzleteket fosztanak ki és autókat gyújtanak fel. A rendőrök kevesen voltak és nem avatkoztak közbe, részletezik, egy-egy egyenruhás még bátorította is a köveket hajigáló támadókat. A tüntetők és ellentüntetők számáról nem bocsátkozik becslésekbe a hírügynökség, de megjegyzik, legalább egy kilométer hosszú kiterjedésen folyt az erőszak.

"India egy olyan ország, ami büszkén bátorítja a szabadságot, az egyéni jogokat, a törvény uralmát és minden ember méltóságát" - dicsérte a nap során Donald Trump az indiai miniszterelnök, Narendra Modi munkásságát. A Delhiben az erőszakos ellentüntetőket vezető politikus, Mishra hétfőn arról nyilatkozott, Trump látogatásának három napja alatt "csendben lesznek", a város rendőrségének ennyi ideje van "megtisztítani az utcákat".

Kirekesztéstől félnekA kérdéses jogszabály lehetőséget biztosít a 2015 előtt illegálisan Indiába érkezett afganisztáni, bangladesi és pakisztáni vallási kisebbségek tagjainak az állampolgárság megszerzésére. Ám az kizárólag a három szomszédos országból menekült kisebbségek tagjainak biztosít lehetőséget, a térség üldözött muszlimjainak nem. Nem biztosít hasonló lehetőséget továbbá a Mianmarban hatóságilag üldözött, főként muszlim rohingyáknak, a Kínából menekült tibeti buddhistáknak, sem a Srí Lankából érkezett hindu tamiloknak.
Még az ENSZ is „alapvetően diszkriminatívnak” tartja ezt a fajta kivételezést. Az indiai iszlám vallási csoportoknak pedig tovább erősítette aggodalmait, hogy a kormányzó, hindu nacionalista Indiai Néppárt (BJP) az ország csaknem hetedét adó muszlim kisebbség kirekesztésére törekszik. Az elmúlt években több intézkedés is ebbe az irányba mutatott: a kormány az iszlám vallásra utaló helységneveket cserélt le, a történelemkönyvekben igyekezett háttérbe szorítani az indiai muszlim uralkodókat, 2019 augusztusában felfüggesztette az egyetlen muszlim többségű tartomány, a vitatott hovatartozású Kasmír autonómiáját.
Narendra Modi miniszterelnök ezeket az értelmezéseket elutasítja. Szerinte az új törvény az Indiára évszázadok óta jellemző testvériesség és az elfogadás kultúráját testesíti meg.

Bűnösnek mondta ki hétfőn egy New York-i bíróság esküdtszéke Harvey Weinstein bukott hollywoodi filmmogult nemi erőszak és szexuális támadás vádjában, ám felmentette őt a legsúlyosabb vádpont, a szexuális ragadozóként elkövetett erőszak vádja alól.