A kormányzó Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kapta a legtöbb szavazatot a Hamburgban tartott törvényhozási választáson a vasárnap késő este közzétett előzetes hivatalos eredmény szerint. A Hamburg és Schleswig-Holstein tartomány közös statisztikai hivatalának adatai szerint ugyanazok a pártok jutottak be a tartományi parlamentbe (Bürgerschaft), mint az öt éve tartott előző választáson, és ismét többsége van az eddigi koalíciónak, amelyet az SPD a Zöldekkel alkotott - írja az MTI.
A szociáldemokraták és a baloldali irányultságú ökopárt mellett továbbra is rendelkezik képviselettel a Bürgerschaftban a Kereszténydemokrata Unió (CDU), az SPD-től balra álló Baloldal, a CDU-tól jobbra álló Alternatíva Németországért (AfD) és a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP).
Az AfD és az FDP a szavazókörökből kilépő választók megkérdezésén alapuló felmérések (exit poll) és az első részeredmények alapján az 5 százalékos bejutási küszöb körül végzett, és sokáig bizonytalan volt, hogy bejutnak-e ismét a parlamentbe, de végül sikerrel vették az akadályt.
Az SPD 39 százalékos eredményt ért el, ami ugyan 6,5 százalékpontos gyengülés az öt évvel ezelőtti 45,6 százalékhoz képest, de a szociáldemokraták így is nagyságrendekkel erősebb támogatottsággal rendelkeznek, mint bármely vetélytársuk. A 121 tagú tartományi parlamentbe 51 képviselőt küldhetnek.
A Zöldek 24,2 százalékos eredménnyel a második helyen végeztek, 11,9 százalékponttal erősödve a 2015-ös 12,3 százalékhoz képest. Ez 31 mandátumot jelent a Bürgerschaftban.
A harmadik a CDU, 11,2 százalékkal, ami 4,7 százalékpontos visszaesés a 2015-ös 15,9 százalékhoz képest, és a párt eddigi leggyengébb hamburgi eredménye. A kereszténydemokraták frakciója 14 tagú lesz az új ciklusban.
A Baloldal 9,1 százalékos eredményt ért el, 0,6 százalékponttal erősödve az öt évvel ezelőtti 8,5 százalékhoz képest, így 12 mandátumot szerezett.
Az FDP a szavazatok 5 százalékát gyűjtötte össze, 2,4 százalékponttal gyengülve a 2015-ös 7,4 százalékhoz viszonyítva, frakciója 6 képviselőből áll majd. A választási részvételi arány a 2015-ös 56,5 százalékról 62,4 százalékra emelkedett.