A Pest Megyei Rendőr-főkapitánysághoz fordult cikkünk nyomán a hatósági fel- és bejelentéseiről ismert Tényi István.
A Népszava pénteken írta meg, hogy megbüntették a fóti Károlyi István gyermekotthon egyik lakóját, a 17 éves Kislőrincz Dávidot, miután a fiú publikus rapklipben kritizálta a bezárásra ítélt otthon működését, igaz, közben ki is állt a gyermekváros megmaradásáért.
A klipet sokan megnézték, hirtelen jött népszerűség pedig rögtön negatív hatásokkal is járt:
Bár az intézményt fenntartó Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) lapunk kérdésére határozottan cáfolta, hogy a munkamegvonás retorzió lenne – szerintük erre a fiú tanulmányi eredményeinek javítása, sikeres tovább tanulása miatt volt szükség – az intézkedést nehéz lenne másként értékelni, mint büntetésként.
Vagy akár visszaélésként; Tényi István legalábbis erre jutott. Mint a rendőrséghez eljuttatott pénteki feljelentésében írta,
Egy ilyen esetben a közfeladatot ellátó személyek élnek vissza a rájuk ruházott jogokkal, a bűncselekmény pedig ugyanolyan súlyosnak számít, mint a hivatali visszaélés, és büntetési tétele is ugyanakkora: három év szabadságvesztésre is számíthat, akit ilyen bűnügy miatt ítélnek el – persze, a kiszabott büntetési tétel nagyban függ a bíróság hozzáállásától is.
Szél Bernadett az ombudsmanhoz fordul
Az ombudsmanhoz fordul az ügy miatt Szél Bernadett, szintén a Népszava cikke után. Mint a Facebookon írja, "a fenntartó képes azt állítani, hogy nincs itt semmi látnivaló, nem a kormánykritikus tartalom a probléma, hanem gyenge tanulmányi eredmény miatt vették el a gyermek terápiás munkáját. A belső vizsgálat okát meg nem tudják megnevezni. Hát én meg igen, ne felejtsék el, ma beszéltem telefonon az intézménnyel — plusz sok ember megkeresett a háttérben is — és tudom, mi az igazság. Ezek után jönnek elő ezzel a mesével?"
Az ombudsmanhoz fordul és megkéri, indítson belső vizsgálatot, kérje ki a jegyzőkönyveket, beszéljen a vizsgálóbizottság tagjaival, derüljön ki az igazság! - írja Szél Bernadett.
Idézi az 1991. évi LXIV. törvényt a Gyermek jogairól szóló, New Yorkban, 1989. november 20-án kelt Egyezmény kihirdetéséről, ami egyértelműen fogalmaz: "Az Egyezményben részes államok az ítélőképessége birtokában lévő gyermek számára biztosítják azt a jogot, hogy minden őt érdeklő kérdésben szabadon kinyilváníthassa véleményét, a gyermek véleményét, figyelemmel korára és érettségi fokára, kellően tekintetbe kell venni. A gyermeknek joga van a véleménynyilvánítás szabadságára. Ez a jog magában foglalja mindenfajta tájékoztatás és eszme határokra tekintet nélküli kérésének, megismerésének és terjesztésének szabadságát, nyilvánuljon meg az szóban, írásban, nyomtatásban, művészi vagy bármilyen más, a gyermek választásának megfelelő formában."