Az Európai Uniónak a 2021 utáni, hétéves uniós költségvetésről tart rendkívüli csúcstalálkozót csütörtökön Brüsszelben a 27 tagország. Mint a Népszava is megírta, éjszakába nyúló vagy akár napokig is elhúzódó csúcsértekezletre számítanak: olyan problémákat kell megoldani, mint például a brit kilépés után keletkezett 60 milliárd eurós költségvetési hiány.
Von der Leyen: modern költségvetésre van szükség
Modern költségvetésre van szükség, amely válaszol az Európai Unió előtt álló kihívásokra - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a csúcstalálkozóra érkezve. Újságíróknak nyilatkozva kijelentette, ha Európa a jövőben jólétet akar lakosainak, akkor az innovációba és a fejlesztésbe kell befektetnie. Ezt a következő hétéves költségvetés vitáján a tagállami vezetőknek figyelembe kell venniük. Szavai szerint csütörtökön "kemény és hosszú tárgyalás" várható.
Von der Leyen a bizottsági elnök, Charles Michel múlt héten nyilvánosságra került költségvetési javaslatát "jó kiindulópontnak" nevezte. Üdvözölte, hogy új alapok révén kívánja biztosítani a fosszilis energiahordozók kiváltását a zöld energiára, valamint azt, hogy első alkalommal biztosítana saját bevételi forrást a műanyaghulladék hozzájárulásokból, illetve a kibocsátás-kereskedelemből származó többletpénzek által.
Merkel: nem vagyunk megelégedve a jelenlegi költségvetés-tervezettel
Nem vagyunk megelégedve az elkövetkező hétéves időszak költségvetésének tervezetével - jelentette ki Angela Merkel német kancellár csütörtökön Brüsszelben. Hozzátette, hogy a nettó befizető államok között sem született még meg a közös állásfoglalás.
"Aktív szerepet fogunk vállalni abban, hogy megoldást találjunk a különbségek áthidalására, de nem biztos, hogy sikerülni fog. A helyzet elég összetett. Az uniónak meg kell felelni több elvárásnak, például a mezőgazdaságban dolgozók részéről, ugyanakkor a költségvetést modernizálni kell" - hangoztatta. Merkel a többi között utalt arra, hogy a keletnémet tartományoknak még mindig szüksége van az uniós támogatásokra.