A Posta Elszámoló Központnak április 30. helyett június 30-ig elegendő elszámolni az utalványok elfogadását megalapozó összeg maradványával. A szolgáltató és a Magyar Államkincstár, valamint a Posta és a Magyar Államkincstár közötti végső elszámolás határideje pedig 2020. május 15-ről július 15-re módosul.
A döntés viszonylag gyorsan születhetett, hisz két hete Fónagy János nemzeti vagyonnal kapcsolatos parlamenti ügyekért felelős államtitkár az MTI tudósítása szerint még arra figyelmeztetett a köztévén, hogy március 31-ig lehetséges a rezsiutalványok beváltása. Nyilatkozatában hozzátette: a nyugdíjasok a határidő lejártáig postán vagy a díjbeszedő irodájában használhatják fel az ívet. Az utalványokat valamennyi jogosultnak szeptember 30-ig kiszállították, akkor indult a felhasználási időszak - mondta. Az utalványok 91,4 százalékát 20,5 milliárd forint értékben már beváltották. A szeptembertől januárig tartó időszakban az utalványok 45,7 százalékát áramra, 54,3 százalékát gázra fordították. Megfigyelhető az is, hogy az utalványokkal az őszi hónapokban jellemzően az áramszámlát, míg a téli hónapokban a gázszámlát egyenlítették ki a jogosultak - fűzte hozzá.
Az Orbán-kormány a külföldön élő nyugdíjasoknak is küldött kizárólag Magyarországon beváltható rezsiutalványt. Az az Átlátszó közadatigénylésére érkezett válaszból derült ki, hogy a Magyar Államkincstár 40 ezer külföldi címre postázta 362 millió forint értékben az utalványokat, a kiküldés pedig 84 millió forintba került. A 9 ezer forintot érő, gáz- és villanyszámlára fordítható rezsiutalványokra összesen 24 milliárd forintot fordított a kormány a költségvetésből.