;

Bioritmus;mandulaműtét;

- Tényleg lehet, sőt ajánlott is mandulaműtét után fagyizni

Az eredetileg a szervezet védelmét szolgáló szervek sok kellemetlenséget okozhatnak, ezért jobb eltávolítani őket. Az operáció után a szélsőségeket kerülni kell, de a kellemesen hűsítő ételek fogyasztása segít a szövetek gyógyulásában.

A szájüregben található mandula a garatkapu része, feladata – a nyirokszervekhez hasonlóan – a szervezet kórokozók elleni védelmi rendszerének aktivizálása. A torok- és a garat felső szakaszán található orrgarat mandula eltérő problémákat okozhatnak – mondta Tóth Eszter, a Duna Medical Center fül-orr-gégész szakorvosa.

Az orrgarat mandula általában óvodás-kisiskolás korban éri el a működése maximumát, felnőttkorra teljesen elsorvad. Eltávolítására azért lehet szükség, mert a felső-légúti fertőzések következtében megduzzadhat, ami gyakori középfülgyulladáshoz vagy gennyesnek tűnő náthához vezethet. A mandula ilyenkor már nemhogy nem látja el a védőfunkcióját, fenntartja a betegséget. A torokmandula eltávolítására a többszöri bakteriális gyulladás vagy bizonyos vírusfertőzés következtében kialakult megnagyobbodás miatt lehet szükség. Ha erre nem szánjuk rá magunkat, az részleges vagy teljes légúti elzáródást, közismertebb nevén horkolást vagy alvászavart eredményezhet.

A torokmandulát általában kisiskolás vagy fiatal felnőttkorban távolítják el, az orrgarat mandulát már kétéves kortól ki lehet venni. Előbbi, ha nem műtik ki, vírusos garatgyulladásokat okozhat. A felnőttkori tonsillektómia, azaz mandulaműtét, bármennyire is meglepő, nem ritka. Sokszor a gyermekkorban elmaradt műtét miatt alakulnak indulnak ki váratlan, ismételt tüszős mandulagyulladások, és gyakran egy mandula körüli tályog kényszeríti ki a műtétet. A legtöbb alvássebészeti garatplasztikai műtétnek is része a mandulák eltávolítása.

Érdemes a műtétet a téli hónapokra időzíteni, mert a lábadozást nehezítheti a meleg időjárás. Ahogy minden műtét, ez is hatással van az immunrendszer működésére, ezért javasolt vitaminokkal – különösen C-vitaminnal –, valamint a torokhigiéniai szabályok betartásával felkészülni a beavatkozásra – ajánlotta a szakorvos. 

A hagyományos műtét során eltávolítják a mandulát a „tokjából”, majd bipoláris égető eszközökkel csillapítják a vérzést. A legújabb plazmakéses technológiával a két műveletet egyszerre végzik, így a garatfali izomzat nem károsodik mélyebben. A nagyjából harmincperces beavatkozás után az általában 24 órás megfigyelést követően otthon lábadozhat a beteg. Fájdalom átlagosan 10-14 napig érződik, amelyet fájdalomcsillapítókkal lehet enyhíteni. Fontos a napi 2-3 liter folyadék elfogyasztása akkor is, ha a nyelés kellemetlenséget okoz. Ha a műtött beteg keveset iszik, a seb felülfertőződhet, belázasodhat és utóvérzések is előfordulhatnak. Vizsgálatok igazolták, hogy a méznek különös fájdalomcsillapító és sebregeneráló hatása van tonsillektómia után. 

A műtét utáni két hétben a táplálkozásra is ügyelni kell. Ajánlott kerülni a szélsőségeket, azaz a nagyon forró vagy túl hideg, csípős, savas ételeket és italokat, de az első pár napban a tejtermékek fogyasztását is jobb mellőzni. Az olyan kellemesen hűsítő ételek, mint például egy – tejmentes – fagylalt segít a szövetek gyógyulásában. Nagyjából a műtét után két héttel már társaságba is mehet a beteg. A szakorvos hozzátette, aggódni nem kell, a műtét után ugyan némileg változik az érzet, de a nyelés vagy a beszéd nem lesz más.

A tojásaik szerkezetének vizsgálatából megállapították, hogy a dinók képesek voltak szabályozni a hőmérsékletüket és melegen tartani magukat.