Karácsony Gergely;bojkott;TASZ;Pikó András;

A főpolgármester egy korábbi sajtótájékoztatón

- A TASZ szerint Karácsony Gergely nem bojkottálhatja a Hír TV-t

A jogvédők szerint a közhatalom gyakorlói nem tehetnek önkényesen különbséget a médiaszolgáltatók és az újságírók között azok politikai véleménye alapján.

Karácsony Gergely és Pikó András akkor sem választhatja meg, hogy kikhez szól és kikhez nem, ha egyébként a kormányzat részéről már ez számít sajnos megszokottnak - hívta fel a figyelmet a Társaság a Szabadságjogokért.

A TASZ levelet írt Karácsony Gergely főpolgármesternek és Pikó András VIII. kerületi polgármesternek, miután mindketten közölték, hogy nem nyilatkoznak a Hír TV-nek addig, amíg a csatorna bocsánatot nem kér a „becsületnapi” eseményekről szóló szégyenteljes riportjáért. A bojkottban Karácsony helyettesei, és a Főpolgármesteri Hivatal apparátusa is részt vesznek. A civil jogvédők vitatják a vezetők döntését. 

„Meggyőződésünk, hogy közhatalmat gyakorló választott tisztségviselőként nem hozhatnak ilyen döntést. De kötelezettségük nem a Hír TV-vel, hanem a Hír TV nézőivel szemben van: azoknak is polgármesterei, akik erről a csatornáról tájékozódnak” - hangsúlyozta a TASZ.

A jogvédők kijelentették, hogy a választott közhatalom-gyakorlók nem élveznek szabadságot abban, hogy kihez szólnak és kihez nem, akkor sem, ha egyébként a kormányzat részéről ma már ez számít sajnos a normálisnak.

Álláspontjuk szerint a média, különösen az, amely egy adott közhatalom-gyakorlóétól eltérő politikai beállítottságú, kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy a választópolgárok ellenőrzés alatt tarthassák az ő közhatalom-gyakorlását. Ennek az ellenőrzésnek a sikeressége értelemszerűen nem múlhat a közhatalom gyakorlóinak nyilatkozattételi hajlandóságán, ők minden esetben kötelesek a média közvéleményt tájékoztató tevékenységét kiszolgálni. Nyilván csak olyan kérdésekben, amelyek a közhatalom gyakorlásában vállalt szerepükre vonatkoznak.

Úgy vélik, a közhatalom gyakorlói a közvélemény tájékoztatása során kötelesek tiszteletben tartani az egyenlő bánásmód követelményét, amely tiltja a médiaszolgáltatók és az újságírók közötti önkényes különbségtételt azok politikai véleménye alapján. Hozzátették, hogy a közhatalom gyakorlóinak, különösen a választott tisztségviselőknek alkotmányos kötelezettségük e funkciójukkal összefüggésben a médiumok rendelkezésére állni.

Az úgynevezett becsület napja szélsőjobbos megemlékezésről ebben a cikkünkben írtunk.

Büntető jellegű intézkedések helyett átfogó stratégiára, több szakemberre és megelőző programokra lenne szükség az iskolai agresszió visszaszorításában.