tenisz;Fed-kupa;

- Gigászok csatája Budapesten

A Fed-kupa az első nemzetközi jellegű női tenisz csapatverseny, amelyet először 1963-ban rendezték meg a londoni Queen's Club-ban. Az első viadalon 16 ország vett részt – köztük Magyarország –, a döntőbe az akkori kor nagyhatalmainak tekintett Egyesült Államok és Ausztrália jutott, a párharcból a Darlene Hard, Billie Jean King, Margaret Smith, Lesley Turner alkotta amerikai csapat került ki győztesen.

Az idők során egyre több ország jelezte indulási szándékát, ami lebonyolítási nehézségekhez vezetett, amelyet végül egy kvalifikációs körrel oldottak meg. Az első selejtezőt 1976-ban rendezték, akkor 36 ország szeretett volna indulni a tornán: nyolc csapat döntötte el ki-ki meccsen, hogy ki legyen az a négy, aki csatlakozhat a főtáblán szereplő 28 csapathoz. 

A résztvevők létszámának további emelkedése miatt a szövetség 1992-ben létrehozta a területi selejtezőcsoportokat, ezt a lebonyolítási formát nem sokkal később, 1995-ben újra, gyökeresen átszervezték. Az új kor, új követelmények, új lebonyolítási forma új nevet is követelt magának, innentől a sorozatot a régi név egy rövidített változata a Fed Cup fémjelezi. A versenysorozat lebonyolítási szabályzatát 2016-ban újították meg, és így 2017-ben 95 nemzet csapata versengett, míg 2019-ben már 108 nemzet vett részt a tornán.

2020-tól a világcsoport döntőjét 12 résztvevővel egy helyszínen, az első három évben Budapesten rendezik. A hatnapos viadalt a Papp László Sportarénában rendezik. Az idei döntő résztvevői az előző döntő két csapata (Franciaország és Ausztrália) a szabadkártyás Csehország, valamint a házigazda Magyarország mellett a kvalifikációs csoportkör győztesei az Amerikai Egyesült Államok, Oroszország, Fehéroroszország, Németország, Spanyolország, Svájc, Belgium, Szlovákia lesznek. 

A 12 csapatot múlt kedden négy hármas csoportba sorsolták – Magyarországot a címvédő Franciaország és Oroszország mellé –, amelyekből a csoportgyőztesek jutnak tovább az elődöntőbe, annak győztesei alkotják a döntő két csapatát. A csapatok párviadalait két egyéni és egy páros mérkőzés alkotja.

Az Amerikai Egyesült Államok csapata a legeredményesebb nemzet: 29 döntő, ebből 18 győzelem, míg Ausztrália 17 döntő és 7 győzelem tulajdonosa. A győzelmek tekintetében a 2000-es években feljött Csehország válogatottja, amely tízszer nyert és egyszer a döntőbe jutott.

Magyarország eddigi szerepléseA Körmöczy Zsuzsa, Broszmann Zsófia, Bardóczy Klára összetételű csapat rögtön az első évben a világcsoport negyeddöntőjébe jutott, ahol a fináléba jutó Ausztrália ütötte el a további küzdelmektől. Ezt az eredményt még egy alkalommal, 1985-ben sikerült a Temesvári Andrea, Bartos Csilla összetételű csapatnak megismételni – ők a későbbi győztes Csehszlovákiától szenvedtek vereséget. A magyar női tenisz-válogatott 2019-ig 44 alkalommal indult a versenysorozaton, ebből 12 alkalommal jutott a világcsoport valamelyik szintű küzdelmeibe. A legtöbb győzelem Mandula Petra nevéhez fűződik, aki 36 mérkőzéséből 28 alkalommal hagyta el győztesen a pályát. A versenyen legtöbbször, 30 alkalommal Jani Réka Luca, 27 alkalommal Temesvári Andrea játszott mérkőzést. A csapat 2003 óta az Európa/Afrika zóna I. csoportjában szerepel, 2018-ban a Stollár Fanny, Gálfi Dalma, Bondár Anna, Jani Réka Luca összetételű csapat kiharcolta a Világcsoport rájátszásába való továbbjutást, a feljutás azonban nem sikerült, mivel a Konta Johanna, Heather Watson összetételű brit csapattól vereséget szenvedett. 2019-ben a Gálfi Dalma, Bondár Anna, Jani Réka Luca, Nagy Adrienn összeállítású csapat a 3. helyet szerezte meg az Európa/Afrika zóna I. csoportjában, így épp lemaradt a Világcsoport rájátszásban való részvételről.

Munkatársaitól téves információkat kap és ezért nem egyszer kerül kellemetlen helyzetbe Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó-szövetség irányítója.