Korábbi vizsgálatok már kiderítették, hogy az altruista magatartás dopaminszerű vegyületeket termel az agyban, nemrég több kínai intézmény közös kutatócsoportja a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) című folyóiratban közölt cikkében arról számolt be, hogy fájdalomcsökkentő hatással is rendelkezik az, ha jót cselekszünk – írta a Medical Online.
Az eredményeket négy különböző kísérlettel érték el. Az elsőben önkénteseket arra kértek, adjanak vért, míg egy másik csoportnak azt mondták, hogy egy földrengés túlélőinek adnak vért. Ők sokkal kisebbnek érezték a tű okozta fájdalmat, mint az első csoport tagjai. A második kísérletben a kontrollcsoportnak hidegben kellett egy könyvet kellett lektorálnia. Azok, akik azt mondták, a könyv bevándorló kisgyerekek számára készül, sokkal kevésbé fáztak, mint akik ezt nem tudták. A harmadik kísérletben rákbetegek fájdalomérzetét hasonlították össze. Ekkor az derült ki, hogy akik más betegekre főztek és takarítottak, másokért dolgoztak, sokkal kisebb fájdalmat éreztek, mint akik csak magukat látták el.
Az utolsó, negyedik kísérletben pedig arra kérték az önkénteseket, hogy árva gyerekek számára adakozzanak, majd MRI felvételt készítettek az agyukról, miközben elektromos áramütéseknek tették ki őket. Az eredmények szerint azok, akik adakoztak, kisebb fájdalmat éreztek és az MRI-eredmények is alacsonyabb intenzitású reakciókat mutattak. Az eredményekből azt a következtetést is levonták a kutatók, hogy minél nagyobbnak hitte valaki az adománya jelentette segítséget, annál inkább csökkent az áramütés által kiváltott fájdalomreakció.