foci;sporttámogatás;

A nagy nyertes

- Hiába költi mániájára számolatlanul a pénzt a miniszterelnök, a dolgozó kisembernek ez alig jelent megélhetést

Bár nőtt a sport területén foglalkoztatottak száma 2011 és 2018 között, annak ismeretében, hogy mennyi pénz ölt bele a kormány az elmúlt közel egy évtized alatt (mintegy 2 ezer milliárd forintot), az adatok meglehetősen ellentmondásos képet festenek, írja az mfor.hu.

Ez különösen annak fényében érdekes, hogy egy parlamenti vitában Orbán Balázs államtitkár arról beszélt: "A sporthoz kötődő fejlesztések és infrastrukturális beruházások munkahelyeket teremtenek, egyúttal jelentősen hozzájárulnak a gazdaság fellendüléséhez és bővüléséhez. Azon túlmenően, hogy javul a foglalkoztatottság, megélénkül a turizmus, ezen események hatására megnő a fiatalok érdeklődése az adott sportág iránt, növekedésnek és erősödésnek indul az utánpótlásbázis."

A foglalkoztatási adatok nem igazolják az államtitkár szavait. Miközben Magyarországon jut az egyik legnagyobb forrás a sportra, a foglalkoztatottságot tekintve - bár jelentős növekedés mutatkozott 2011 óta - továbbra is a sereghajtók közé tartozik hazánk.

A költségvetési adatok alapján míg 2011-ben a magyar kormány a GDP 0,3 százalékát fordította sportra és rekreációra, addig ez 2017-re (a legfrissebb elérhető adat az Eurostat oldalán) 1,2 százalékra emelkedett. Ennél többet ma már erre a célra csak Izlandon költenek el a bruttó hazai termék arányában.

A fejlesztésekkel, a beruházásokkal és a bővülő sportolói létszámmal párhuzamosan az ágazatban dolgozók száma is növekedett. A 2011-es 10 700 foglalkoztatotti szám 2018-ra 18 900 főre emelkedett, ami 77 százalékos bővülésnek felel meg. Ennél nagyobb növekedés három országban volt: Lettországban 79,

Horvátországban 137, Máltán pedig 200 százalékkal emelkedett a sport területén foglalkoztatottak száma. A régiót tekintve Lengyelországra érdemes kitérni, ahol a magyarnál jóval többen dolgoznak a szóban forgó ágazatban, és az elmúlt években látványos bővülés volt a foglalkoztatottságban. 

A pontos kép érdekében a sport ágazatában dolgozók létszámát érdemes a teljes foglalkoztatottak arányában vizsgálni. Márpedig 2018 végén ugyanis a foglalkoztatottaknak mindössze 0,42 százaléka dolgozott a sport ágazatában, ami 0,13 százalékpontos növekedés a 2011-es állapothoz képest. 

  Úgy, hogy mindeközben több olyan uniós tagállam van, ahol a hazainál nagyobb arányban nőtt a sport ágazatában foglalkoztatottak aránya, ráadásul ezt úgy hozták össze, hogy távolról sem növelték olyan mértékben az állami kiadásokat, mint tette azt a magyar kormány.

Nyolc megyében nincs kedvezmény a távolsági buszokon a megyei kapitányságok dolgozóinak, a VOLÁNBUSZ országos megállapodásra vár.