Nem vetődött fel, hogy a kerületi vezetőtársaimon kívül bárkivel egyeztetnem kellene – mondta lapunknak Pokorni Zoltán XII. kerületi fideszes polgármester, akit arról kérdeztünk: konzultált-e valakivel pártjának vezetői közül, mielőtt úgy döntött, közös szereplést vállal ellenzéki polgármesterekkel.
Pokorni mellett V. Naszályi Márta, az I. kerület párbeszédes, valamint Őrsi Gergely, a II. kerület szocialista polgármestere - és Ungváry Krisztián történész - ült egy asztalnál a Budavári Önkormányzatban tartott tájékoztatón. A szélsőjobboldalon „becsület napjának” nevezett évfordulóhoz közeledve úgy érezték, közösen kell fellépniük: elfogadhatatlannak tartják, hogy „önkényuralmi jelképek viselésével, félelmet keltő ruházatot viselve bárki meggyalázza az áldozatok emlékét”.
1945 februárjában a budai Várba szorított német és magyar csapatok megpróbáltak kitörni a szovjet ostromgyűrűből. A három önkormányzat köztéri kiállításokkal és rendezvényekkel emlékezik. A konténerekbe kihelyezett tárlatok – amelynek anyagát a szovjet hadsereg korabeli felvételei alapján Ungváry Krisztián állította össze – egyebek mellett a Városmajorban és a Kapisztrán téren lesznek láthatók.
A helyszínválasztás nem véletlen. Szélsőjobboldali szervezetek a Városmajorban tartanak demonstrációt, a Kitörés emléktúra startját pedig a szervezők a Kapisztrán térre hirdették meg. Mindkét szombati rendezvény ellen antifasiszta tüntetések szerveződnek.
Méltatlan, hogy az évfordulót szélsőséges csoportok sajátították ki. Fontos célunk, hogy ezen változtassunk – jelentette ki a polgármesterek tájékoztatóján a közös fellépést kezdeményező V. Naszályi Márta. Közlése szerint új emlékezetpolitikát kell felépíteni, ki kell venni az eseményt a politikai, ideológiai deklarációk világából. „Nem hősök, hanem áldozatok voltak” – mondta az elesettekről.
Őrsi Gergely hangsúlyozta, hogy nem pusztán budai, hanem fővárosi és országos ügyről van szó. Bízik abban, a mostani közös kezdeményezés elvezet majd ahhoz, hogy méltóképpen dolgozzuk fel a tragikus történelmi eseményeinket is.
Pokorni Zoltán felidézte, hogy húsz évvel ezelőtt, amikor bevezették az iskolákban a holokauszt emléknapját, szándékosan magyar vonatkozású dátumra (az első gettó létrehozásának évfordulójára) esett a választásuk. Az emberek szeretnek ítélkezni – folytatta –, pedig a jó és a rossz nem közöttünk, hanem bennünk van. Pokorni elmondta: reményei szerint a három kerület közös fellépése is hozzájárul ahhoz, hogy a jó kerekedjen felül.