Tudomány;műhold;Szojuz;űrinternet;

- 34 műholdat állított pályára egy Szojuz hordozórakéta (videó)

A távközlési műholdak célpályára állítása három és fél órán át tartott, és kilenc szakaszból állt.

Sikerült pályára állítani a brit OneWeb telekommunikációs vállalat mind a 34, most fellőtt műholdját az orosz Szojuz-2.16 hordozórakéta és a Fregat-M gyorsítóblokk segítségével – közölte pénteken a Roszkozmosz orosz állami vállalat. 

A távközlési műholdak célpályára állítása három és fél órán át tartott, és kilenc szakaszból állt. Az elsőben két műhold vált le a Fregatról, a továbbiakban pedig, mintegy húszpercenként újabb négy. A műholdalkat szállító hordozórakéta pénteken startolt a bajkonuri űrrepülőtérről. A fellövést eredetileg decemberre tervezték. OneWeb-műholdakat először a Francia Guayana-i Kourouból bocsátottak fel, hatot egy Szojuz-SzT űrhajóval, 2019. február 28-án.

A OneWeb egy 672 egységből álló műholdhálózatot szeretne kiépíteni, amellyel olcsó internet- és telefonszolgáltatást biztosítana világszerte. A cég szputnyikrendszere a tervek szerint jövőre lesz képes az egésznapos kapcsolatot biztosítani, de a műholdak üzleti alkalmazása már idén megkezdődik. Így aztán már nem csak Elon Musk cége, a SpaceX gondolkodik "űrinternetben".

A Roszkoszmosz, az Arianespace és a OneWeb között 2015-ben megkötött megállapodás szerint a brit cég műholdjaival összesen 21 Szojuzt kell fellőni Kourouból és Bajkonurból. A felek további öt rakétaindítás opciójáról is megegyeztek.

Így már 16-ra nőtt a különleges, hosszú orrú fajok száma.