Télen sem kell felfüggeszteni a futóedzéseket, csak át kell gondolni azok felépítését – mondta Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. Ilyenkor elsősorban nem az erős tempójú, gyorsító edzéseket célszerű előtérbe helyezni, hanem az egyenletes intenzitású, hosszabb futásokat, ügyelve a talajra, a jegesedésre, a csúszásveszélyre. Edzőtermi futópadon természetesen ilyenkor is lehet gyorsabb a tempó.
Télen még nagyobb hangsúlyt kell fektetni az alapos bemelegítésre; több időt kell rá szánni, mint a meleg hónapokban. A nagy izomcsoportok átmozgatása után érdemes a futáshoz használatos izmokra koncentrálni, majd könnyed futóiskolának kell következnie, szökdelésekkel, oldalazásokkal. Nyújtani viszont csak az edzés végén szabad – hívta fel a figyelmet a szakorvos.
Hidegben oda kell figyelni a sportöltözet megfelelő összeállítására is. A réteges öltözködés elve alapján a felsőtesten három, míg alul két, vékonyabb réteg viselése ajánlott. A testtel érintkező felső optimális esetben vízáteresztő anyagú, míg a külső felső és az alsó is „lélegző”. Sokan nem vesznek sapkát, ami azért nem helyes, mert a test hőleadásának 30–50 százaléka a fejbőrön keresztül történik, így a fejfedővel nemcsak a fejet és a hajhagymákat, hanem az egész testet védjük a lehűléstől. Ugyancsak fontos a kesztyű és a vastagabb futózokni viselése is. Mindig lényeges, de télen különösen, hogy a láb és a cipő között maradjon hely szigetelő levegőrétegnek is. Érdemes ezért ilyenkor fél számmal nagyobb cipőt választani.
Nem ajánlott a szabadtéri edzés
Mínusz 10–15 Celsius-fok alatt, még edzett sportolóknak sem.
Betegen, lázasan vagy hőemelkedéssel. Az utolsó lázas napot további két lázmentes napnak kell követnie az újabb tréning előtt.
Sérülés esetén. Az orvos utasításának megfelelően, hosszan kell regenerálódni.
Alkoholfogyasztás után. Az ital megzavarja a hőszabályozást.