A nyertesek és vesztesek helyett kedden egész nap az iowai bruhahával foglalkozott az amerikai média. A középnyugati államban a Demokrata Párt újítással próbálkozott: a nagyobb átláthatóság kedvéért a korábbinál több és összetettebb adatot akart nyilvánosságra hozni, s ehhez egy új fejlesztésű telefonos alkalmazást használt. Az alkalmazás azonban csődöt mondott, miközben a hagyományos összesítést nem szervezték meg. Így cikkünk megjelenése idején is csak sejteni lehet, hogy Bernie Sanders szenátor nyert, míg Joe Biden volt alelnök a vártnál alighanem rosszabbul szerepelt. Utóbbira leginkább abból lehetett következtetni, hogy stábja kétségbe vonta az eredmények hitelességét.
A közlemények szerint nincs szó rosszindulatú beavatkozásról, a fennakadás azonban jelentős zavart okoz az előválasztási folyamatban. A jelöltek kedden hajnalban anélkül utaztak el a következő helyszínre, New Hampshire-be, hogy tudták volna, miképpen végeztek az első versenyben. Ez nem akadályozta Pete Buttigieg volt polgármestert, hogy győztesnek nyilvánítsa magát, a többiek azonban óvatosabbak voltak. A két hét múlva esedékes nevadai jelölőgyűlések eredményeit ugyanezzel a telefonos alkalmazással tervezték összesíteni, de ezt alighanem felülvizsgálják.
Az elnök, családja és a Fehér Ház apparátusa leplezetlen kárörömmel reagált. Donald Trump menthetetlen katasztrófának minősítette azt, amit a Demokrata Párt művelt. Legidősebb gyermeke, ifj. Donald Trump szerint egyenesen csalás történhetett. Az elnök környezetéből mások úgy vélekedtek a kaotikus állapotban lévő ellenzék a saját sorait sem képes rendezni. Még nagyobb a kontraszt, ha figyelembe vesszük, hogy a republikánus oldalon Trump támogatottsága Iowában elérte a 97 százalékot, két, szinte ismeretlen kihívója nem tudta megszólítani a párt törzsszavazóit.
A botrányosra sikeredett iowai előválasztás azonban nem sokáig marad a vezető hírek között. Kedden este Donald Trump már a kongresszus két házának együttes ülésén mond beszédet. A Fehér Ház előzetesen az unió helyzetéről szóló jelentés optimista hangvételét, a gazdasági növekedést és alacsony munkanélküliséget tartotta a legfontosabbnak. Az elnök temperamentumának ismeretében azonban nem lehet biztosra venni, hogy tartja magát az előre megírt szöveghez. Márpedig a padsorokban helyet foglalók többsége az elmúlt hetekben világosan értésére adta, hogy nem csupán eltérően látja a világot, de még első mandátumának lejárta előtt menesztené és örökre eltiltaná a szövetségi tisztségektől. Az elnök háta mögött pedig ott ül majd az impeachment eljárás vezéralakja, Nancy Pelosi házelnök. A helyzet tehát finoman szólva pikáns lesz: még soha nem fordult elő, hogy az Egyesült Államok elnöke impeachmenttel a tarsolyában induljon harcba a második négyéves mandátumáért.