Luxemburg;glifozát;

- Luxemburg is betiltja a meddőséget okozó növényvédőt, amit az Orbán-kormány is védelmébe vett

A valószínűleg rákot is okozó glifozátot az év végéig teljes tilalom alá helyezi a hercegség.

Az uniós tagállamok közül - Ausztria után - másodikként, Luxemburg is betiltja a növényvédőként használt, de a méhek pusztulásában is komoly szerepet játszó, valamint kutatások alapján az emberi szervezetet is komolyan károsító glifozát alkalmazását. Az Euronews azt írja, a nagyhercegség felülvizsgálja, és visszavonja a hatóanyagra kiadott forgalomba hozatali engedélyeket, és az idei év végéig teljes tilalom alá helyezi a glifozátot. Ausztria és Luxemburg magánakciójára azért van szükség, mert

az Európai Unió 2022 decemberéig meghosszabbította a szer használati engedélyét.

A vegyszer öt éves, korlátozások nélküli újraengedélyezéséről 2017-ben ráadásul Magyarország szavazataival döntött az EU. Pedig a glifozát 2015-ben "valószínűleg rákkeltő az emberek esetében" besorolást kapott az ENSZ alá tartozó Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Ügynökségtől. Ez Magyarországon nem kis probléma, kedden ugyancsak az Euronews ismertette az Eurostat vonatkozó adatait, mi szerint itt hal meg a legtöbb ember rák miatt az egész EU-ban.

A glifozát használatának további következményei közt szerepel nők esetében a policisztás ovárium-szindróma (PCOS) valamint az endometriózis gyakoribbá válása, a spontán vetélés, méhen belüli magzati halál és a koraszülés, illetve a nemiség fejlődésének rendellenessége. A meddőség problémáját látszólag az Orbán-kormány is komolyan veszi: a meddőségi gyógyszerek éppen februártól váltak ingyenesek, miközben az ilyen kezeléseket szinte teljes egészében államosította a kormány.

Magyarországon jelenleg mégis ez a legtöbbet használt növényvédőszer-hatóanyag, éves szinten hozzávetőleg 1400 tonna fogy belőle.

A magyar kormány is a glifozát mielőbbi kivezetésére készül

- értesült a Népszava. Nagy István agrárminiszter tavaly nyáron parlamenti írásbeli kérdésre adott válaszában úgy nyilatkozott a szerről: az Európai Bizottság nem talált bizonyítékot arra, hogy a glifozát rákkeltő, vagy egyéb krónikus egészségkárosítást okozna. Mint fogalmazott, "a hatóanyag jóváhagyása uniós döntésnek minősül, melyet a tagállamoknak végre kell hajtaniuk és azt nem módosíthatják". A növényvédő soron következő újraértékelése már elindult, az engedélyezésről vagy tiltásról szóló uniós döntést legkésőbb 2022 decemberéig kell meghozni.

A viharos esők miatt járhatatlanná vált a nemzeti parkba vezető út. A kirándulókat és a szállodák személyzetét várhatóan szerdán menekítik ki.