;

Donald Trump;amerikai előválasztás;impeachment;

- Elhúzódnak Trump kínjai

A szenátus szerdára tolta az elnök sorsáról döntő, előre lefutott végszavazást. A figyelem már az iowai előválasztásra irányul.

Az amerikai szenátus 51:49 arányban leszavazta az új tanúk meghallgatását és kormányzati dokumentumok bekérését. Ezzel gyakorlatilag biztossá vált, hogy Donald Trump a képviselőház vádjai ellenére kitöltheti első négyéves elnöki mandátumát, a másodikról pedig majd a választók dönthetnek november 3-án. A szenátorok azonban nem tudtak megállapodni abban, hogy szombatra virradóra végigvigyék a folyamatot, így Trump kínjai elhúzódnak, kedden formailag még eljárás alatt kell majd megtartania az unió helyzetéről szóló beszédét.

A tanúk kérdésében csak két republikánus, Suzanne Collins és Mitt Romney szavazott az ellenzékkel. Egy harmadik, az idén visszavonuló Lamar Alexander azt nyilatkozta, hogy szerinte a demokrata párti „impeachment menedzserek” bizonyították a vádat, de ez sem ok az elnök eltávolítására, ezért ő a potenciális tanúkra sem kíváncsi. A levezető elnök, John Roberts legfőbb bíró előre jelezte, hogy döntetlen esetén nem kívánja betölteni a mérleg nyelve szerepét, így a Fehér Háznak már nem volt miért aggódnia a szavazás előtt. Nem is tette. A voksolás előtti percekben a bekapcsolva hagyott kamerák azt mutatták, hogy Trump védői kacagva beszélgettek a republikánusok vezéralakjaival.

Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke úgy vélekedett, hogy a republikánus frakcióvezető, Mitch McConnell megalázta Robertset azzal, hogy annak a bírósági eljárásjog alapján törvénytelen, tanúk meghallgatása nélküli perben kellett elnökölnie. Már látszik, hogy az ellenzék a választási kampány során a tanúk beidézésének elmulasztásával próbálja majd indokolni, miért nem számít teljes felmentésnek a szenátus döntése. A legfrissebb felmérés szerint az amerikaiak fele menesztené Trumpot, akinek maradását 43 százalék támogatja.

Az elnök ugyanakkor alighanem élni fog a döntésből fakadó új helyzettel: nem vonható felelősségre, nem köteles együttműködni a törvényhozással és gyakorlatilag azt tehet, amit csak akar. Környezete szerint érzelmileg mélyen érintette az impeachment, ám az eljárás lezárultával megszabadul annak terhétől. A Fehér Ház jelezte, hogy a kongresszus két háza előtt tartandó keddi beszédének fő témája „a nagy amerikai visszatérés” lesz. Optimista hangot üt majd meg, ugyanakkor az egészségügy kapcsán szólni fog a demokrata párti jelöltek „szocialista” nézeteinek veszélyeiről.

A szenátusi eljárás záró szakasza hétfőn kezdődik. A vád és a védelem két-két órát kap, majd a szenátorok szólhatnak hozzá. A kommentárok szerint pont ezért nem járultak hozzá a péntek éjszakai végszavazáshoz: néhány, az őszi választásokon érdekelt republikánus meg akarja magyarázni, miért nem támogatta a tanúmeghallgatásokkal járó késedelmet. Szerdán magyar idő szerint este tízkor ül össze a testület a végszavazásra. Ezen az lenne a meglepetés, ha egyetlen republikánus is hűtlen lenne a pártvonalhoz. A Demokrata Párt oldalán elképzelhető, hogy legalább az egyik vádpont, a hatalommal való visszaélés kérdésében lesz kiszavazó. A képviselőház a kongresszus munkájának akadályozásában is elmarasztalta az elnököt. Az impeachment ténye a szenátusi döntéstől függetlenül bekerül a történelemkönyvekbe: Donald Trump a 45 amerikai elnök közül a harmadik, aki ellen a képviselőház élt ezzel a lehetőséggel.    

Iowában dördül el a startpisztolyHétfőn megkezdődik a november 3-ig tartó elnökválasztási szezon. A Demokrata Párt kezdeti 28 pályázója közül még 11 van versenyben azért, hogy ő hívhassa ki Donald Trumpot. Utóbbinak csak formálisan van két esélytelen riválisa. Iowa immár 48 éve az első állomás, az itteni jelölőgyűléseken lehet először lemérni a jelöltek valós támogatottságát. A legutóbbi nyolc, valóban nyílt demokrata párti vetélkedés közül hatszor az lett a befutó, aki nyert a közép-nyugati államban. Az első győztes ugyanis publicitásban és adományokban is nehezen behozható előnyhöz jut. Ezúttal szinte megjósolhatatlan a befutó. Nem csak azért, mert túl sok a jelölt, hanem azért is, mert az utolsó, általában zsinórmértéknek tartott közvélemény-kutatást idén elrontották. Előfordult, hogy az egyik jelölt nevét kihagyták, ezért az eredményt nem is hozzák nyilvánosságra. Az ezt megelőző két utolsó felmérés egyikében Bernie Sanders vezetett 23 százalékkal Joe Biden (17), Amy Klobuchar (16) és Elizabeth Warren (15) előtt. A másiknál Biden (20), Sanders (18), Pete Buttigieg és Warren (17-17) a sorrend.  

Az út kapcsán vizsgálat is indul, mert az előzetes tervek ellenére a németeket evakuáló gép nem állhatott meg üzemanyagot felvenni Moszkvában.