Tudomány;Finnország;Északi fény;

- Dűnékre hasonlító északi fényt fedezett fel egy amatőr meteorológus Finnországban

Elképesztő felfedezésnek tartják a tengerpartokon kialakuló homokdombokra emlékeztető zöld színű fény többszöri előfordulását.

Az északi fény új formáját elsőként 2018-ban észlelte felvételein egy hobbikutató, aki a Finn Meteorológiai Intézettel dolgozott együtt. A zöld színű jelenségnek a dűne nevet adták, mivel emlékeztet a tengerpartokon kialakuló homokdombokra. Később a jelenség többszöri előfordulását rögzítették megfigyelőkamerákkal is.

A dűnék valószínűleg nagyjából száz kilométeres magasságban lévő oxigénatomok hullámai, amelyeken megcsillan egy a Napból érkező részecsekeáramlat – közölte csütörtökön a Helsinki Egyetemhez tartozó Finn Meteorológiai Intézet. Egy új tanulmányban a dűnék születését egy "hullámcsatornára" vezetik vissza, amely az atmoszféra mezoszféra és a mezopauza nevű rétegei környékén alakult ki. A kutatás szerint az északi fény új formája lehetővé teszi, hogy új módon vizsgálják a légkör alsó részének jellemzőit.

Minna Palmroth, a Helsinki Egyetem professzora "elképesztő felfedezésnek" nevezte a dűnék kutatásának eredményeit, hiszen a dűnék az ionoszféra és a felette lévő mezoszféra közötti kölcsönhatás eddig meg nem figyelt mechanizmusát képviselik. A szakértő kiemelte: a Föld felett 80-120 kilométer távolságban lévő régió "a Föld legkevésbé vizsgált területe", mivel hatalmas kihívást jelent a mérőműszerek számára.

Érdemes letenni a cigarettát, mert az egészségesen maradó tüdősejtek képesek meggyógyítani a rákos mutációkat - állapította meg egy új kutatás.